Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stare brytyjskie zaopatrzeniowce dla Egiptu

Zaopatrzeniowiec RFA Fort Rosalie. Fot. MoD/Crown Copyright

29 października brytyjski Urząd ds. Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority, DESA) zawarł umowę z Ministerstwem Obrony Arabskiej Republiki Egiptu na sprzedaż pary zaopatrzeniowców floty, wycofanych z Królewskiej Floty Pomocniczej

Chodzi o jednostki RFA Fort Rosalie (A385) i RFA Fort Austin (A386). Obie zbudowała stocznia Scott Lithgow w Greenock. Stępkę pierwszej położono 6 kwietnia 1978, a drugiej 11 maja 1979 roku. Oba okręty wycofano z Royal Fleet Auxiliary 31 marca tego roku z powodu wieku, wyeksploatowania i niekompatybilności urządzeń przeładunkowych z nowymi lotniskowcami typu Queen Elizabeth.

Co ciekawe, w maju tego roku DESA opublikowała informacje o sprzedaży obu „fortów” na złom, wraz z danymi m.in. na temat ilości surowców możliwych do uzyskania w toku rozbiórki. Obecnie trwają ustalenia na temat remontu okrętów przed ich przekazaniem Egiptowi. Są to pierwsze od ponad 30 lat brytyjskie okręty sprzedane do tego państwa.

Zaopatrzeniowiec RFA Fort Austin. Fot. MoD/Crown Copyright

Zaopatrzeniowce typu Fort Rosalie mają wyporność pełną 17 868 ton mierzą 184,1 m długości, 24 m szerokości i mają zanurzenie maksymalne 7,7 m. Ich zadaniem było zaopatrywanie zespołów okrętowych Royal Navy w ładunki suche - amunicję i prowiant, w ruchu na morzu i w portach zagranicznych. W czterech ładowniach o pojemności 12 800 metrów sześciennych można przewozić do 3500 ton uzbrojenia i amunicji, żywności i innych dóbr stałych. Na każdej burcie znajdują się trzy stanowiska do przekazywania ładunków. Na rufie znajduje się pokład lotniczy i duży hangar, które zostały zaprojektowane tak, aby pomieścić do czterech śmigłowców Sea King, wykorzystywanych do pionowego uzupełniania zapasów (VERTREP, Vertical Replenishment), chociaż zazwyczaj każdy z okrętów przewoził tylko jednego wiropłata w czasie pokoju. Załogę stanowi 140 członków personelu RFA, którzy obsługują jednostkę, 36 żołnierzy Royal Navy, którzy obsługiwali i wspierają śmigłowce pokładowe oraz 45 personelu cywilnego zaopatrzeniowego.

RFA Fort Rosalie był pierwotnie znany jako Fort Grange, ale został przemianowany w 2000 roku, aby uniknąć pomyłek z nowym, większym zaopatrzeniowcem typu Fort Victoria, RFA Fort George. W czasie służby pod brytyjską banderą Fort Rosalie i Fort Austin brały udział m.in. w wojnie o Falklandy-Malwiny na południowym Atlantyku w 1982 roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc