Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosomak S.A. zajmie się nieużywanymi KTO Rosomak

Rosomak S.A. zajmie się usługą przechowania i obsługi zmagazynowanych KTO Rosomak w wersji bazowej. Fot. Andrzej Kiński

8 stycznia 4. Regionalna Baza Logistyczna z Wrocławia poinformowała o podpisaniu umowy z należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firmy Rosomak S.A. w sprawie realizacji usługi przechowywania i obsługiwania kołowych transporterów opancerzonych Rosomak w wersji bazowej.



Umowa, o wartości około 7 mln złotych bez VAT, została podpisana 24 grudnia ubiegłego roku. Wybór usługodawcy został dokonany poprzez procedurę negocjacji z wybranym podmiotem. Ma to związek z faktem, że Rosomak S.A. dysponuje prawami własności do dokumentacji technicznej podwozi bazowych KTO Rosomak. Ma to związek z umową licencyjną na produkcję pojazdów na terenie Polski. Na uwagę zasługuje również fakt, iż realizacja przedmiotu zamówienia jest również ważnym elementem z uwagi na prawidłowość działań obronnych państwa i służy zabezpieczeniu ochrony interesów dotyczących bezpieczeństwa państwa, a zatem zabezpiecza istotny interes bezpieczeństwa państwa. Negocjacje pomiędzy stronami rozpoczęto 10 grudnia ubiegłego roku.



W ciągu lat firma Rosomak S.A. wyprodukowała znaczną liczbę KTO Rosomak w wersji bazowej, które miały być przeznaczone pod zabudowy specjalne – dotychczas na ich bazie wykonano podwozia moździerzy samobieżnych Rak, artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) i rozpoznawczych (AWR), wozów rozpoznania technicznego (WRT), a także wozów dowodzenia. Niewykorzystane zostały odebrane przez Wojsko Polskie i zmagazynowane w na obszarze Śląska. Nieoficjalnie są wśród nich także pojazdy z I umowy z 2003 roku (i wyprodukowanych do 2013 roku). W ubiegłym roku 60 z nich zostało wybranych do przebudowy na wersję Rosomak-S, która jest przeznaczona do przewozu obsług oraz przeciwpancernych pocisków Rafael Spike. Obecnie część wozów oczekuje także na zakończenie badań i podpisanie umowy na produkcję bezzałogowej wieży ZSSW-30.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Rosomak S.A. zajmie się nieużywanymi KTO Rosomak”

  1. A nie lepiej wysłać na złom batalion, albo więcej BMP-1, fakt na wieże poczekają i uzbrojenie w tej chwili będzie symboliczne km na stropie, ale to lepiej żeby rdzewiały w magazynach?

  2. Należy dążyć aby wszystkie kto Rosomak zostały jak najszybciej wykorzystane zabudowane i wcielone do służby. Oby także rozpoczęto produkcję Rosomaka 2.

  3. nasza armia to żenada do potęgi - wyobrażacie sobie, żeby w normalnej firmie zakupiony pojazd po rejestracji stał 10 lat na placu i rdzewiał nieużywany ? Za co te buce z IU, I.Wsparcia i SGWP biorą kasę ? Burdel nie do wiary !

  4. @Ślązak one nie rdzewieją tylko są zmagazynowane. Po drugie są przeznaczone jako nośniki wersji specjalistycznych co jest realizowane. Po trzecie kto poniesie koszty przezbrojenia jednostek zmechu na trakcję kołowa, szkolenia, a potem ponownej zmiany wyposażenia (i ponownego szkolenia i zmiany logistyki) na Boruski?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc