Południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap podała 26 listopada, że Siły Zbrojne Republiki Korei odebrały 12 listopada pierwszy zestaw rakietowego systemu przeciwlotniczego Cheongung II, oznaczonego także Cheongung Block 2. Jest to nowa wersja systemu Cheongung (KM-SAM), strzelająca nowym pociskiem rakietowym.
Agencja Yonhap nie ujawniła wielu szczegółów, jednak podpowiedzią odnośnie nowego systemu jest dostępny materiał audio-wizualny. Yonhap nazywa nowy system jako Cheongung II, choć w obiegu medialnym funkcjonuje też Cheongung Block 2 (kiedyś także Cheolmae 2). Yonhap określa nowy system rodzimym odpowiednikiem Patriota PAC-3, gdyż obu systemom stawia się analogiczne zadania, czyli obronę przeciwrakietową z możliwością zwalczania taktycznych i operacyjno-taktycznych pocisków balistycznych, jak i obronę przeciwlotniczą (zwalczanie celów aerodynamicznych).
Cheongung Block 2 wykorzystuje tę samą stację radiolokacyjną i stanowisko dowodzenia co poprzednia wersja. Być może funkcjonalności stacji kierowania ogniem zostały zoptymalizowane pod kątem wykrywania i śledzenia celów balistycznych (w przypadku poprzedniej wersji systemu Cheongung oficjalnie nie było takiego wymogu). Zdjęcia pokazują, że także konstrukcja wyrzutni rakietowej nie zmieniła się, nawet liczba i wymiary (przede wszystkim długość) pojemników transportowo-startowych pozostały najwyraźniej takie same.
Przekonstruowaniu uległ pocisk rakietowy – tutaj także nie ma niespodzianki, jeżeli weźmie się pod uwagę makiety prezentowane od lat przez południowokoreańską zbrojeniówkę. Nowy pocisk zbudowany jest w układzie kaczki, czyli z powierzchniami sterowymi w części nosowej. Widać, że tuż za trapezowymi sterami zabudowano poprzeczne silniczki rakietowe do sterowania gazodynamicznego w locie. Dodatkowe powierzchnie nośne są w części ogonowej. Nie są jednak zamontowane na swobodnie obracającym się pierścieniu (dla zmniejszenia oporu aerodynamicznego przy zmianie kierunku lotu), jak to zrobiono w rosyjskich pociskach plot. serii 9M96. Układ naprowadzania nowych pocisków Cheongung Block 2 jest taki sam jak pocisków poprzedniej wersji, czyli bezwładnościowy przez większą część trajektorii z radiolinią do przesyłania odpalonemu pociskowi uaktualnianych współrzędnych śledzonego celu, oraz aktywny radiolokacyjny w końcowej fazie trajektorii. Nowy pocisk (jak i poprzednik) ma wystarczającą celność do zwalczania celów bezpośrednim uderzeniem, co jest ważne w przypadku zwalczania pocisków balistycznych, których części bojowe mogą przenosić broń masowego rażenia. Silnik rakietowy o większej średnicy niż przód pocisku (kolejne podobieństwo do 9M96M/E2) na stałe paliwo rakietowe jest zapewne dwuzakresowy dla odpowiednio wysokiej prędkości, która przekłada się na wydłużenie zasięgu. Według dostępnych danych pocisk systemu Cheongung Block 2 ma mieć 4,62 m długości (Block 1 tyle samo) i 306 mm rozpiętości (Block 1 275 mm).
Yonhap zrelacjonował przekazanie wojsku pierwszego zestawu (zapewne jednej baterii). Użytkownikiem Cheongung Block 2, tak jak poprzedniej wersji, będą oddziały OPL Sił Powietrznych Republiki Korei. Za rozwój Cheongung Block 2 odpowiadały państwowe instytucje, czyli Defense Acquisition Program Administration (DAPA) i Agency for Defense Development (ADD). Yonhap określa system Cheongung Block 2 mianem rodzimego, choć Cheongung (KM-SAM) skonstruowano w Rosji na zamówienie Seulu, podobnie jak pociski rakietowe, co opisaliśmy przy okazji informacji o zakończeniu dostaw pierwszej wersji Cheongunga. Z tego też powodu można uznać, że z pociskami do wersji Block 2 było podobnie. Tym bardziej, że pokazywane od lat makiety (Yonhap podaje 2012 r. jak datę rozpoczęcia rozwoju nowego pocisku rakietowego przez ADD) są łudząco podobne do rosyjskich pocisków 9M96M (9М96Е2 na eksport) do systemów S-350 Witiazʹ, S-400 Triumf i okrętowych 9K96 Riedut/Polimient-Riedut. Producentem pocisków rakietowych obu wersji systemu Cheongung jest południowokoreańska spółka LIGNex1.
Według ADD podczas testowych strzelań nowego pocisku uzyskano 100-procentową celność/skuteczność. Na zaprezentowanym materiale wideo widać, jak system Cheongung II zwalcza południowokoreańskie cele quasi-balistyczne K-BATS (Korean Ballistic Aerial Target System), czyli konwersję południowokoreańskich pocisków rakietowych „ziemia–ziemia” KTSSM (Korean Tactical Surface to Surface Missile). Oznacza to, że parametry Cheongung Block 2 są zbliżone do Patriota PAC-3 przy jednoczesnej nowocześniejszej koncepcji południowokoreańskiego systemu (lepsza mobilność, dookólny radiolokator z AESA, wyrzutnie pionowego startu, „zimny” start pocisku). Dodajmy, że nowy pocisk w materiałach firmowych spółki LIGNex1 był prezentowany już od paru lat, w docelowej konfiguracji, łącznie ze zdjęciami z próbnych odpaleń. W tych materiałach nowy pocisk jest określany jako (K)M-SAM II PIP (Product Improvement Plan), czyli identycznie, jak nazywano ten program u jego początków.
Yonhap podkreśla, że opracowanie i produkcja systemów Cheongung/Cheongung II daje Republice Korei nowe możliwości bojowe, wojskową autonomię w zakresie OPL, ale także zwiększa portfolio eksportowe o potencjalnie atrakcyjny system. Według Yonhap pierwszym importerem systemu Cheongung miałaby być Arabia Saudyjska, która sondowała warunki jego zakupu po serii skutecznych jemeńskich ataków z użyciem pocisków rakietowych i BSP na saudyjską infrastrukturę naftową.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Brawo Korea. Coś czuję, że w przypadku współpracy z Koreą Południową przy systemach OPL zyskalibyśmy o wiele więcej niż przy kontraktach ze Stanami.