Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Relacja z wystawy fotografii satelitów obserwacyjnych COSMO-SkyMed

16 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się otwarcie wystawy zdjęć satelitarnych zrobionych z wykorzystaniem satelitów włoskiego programu COSMO-SkyMed, którego Polska od 2014 r. jest uczestnikiem. Oprócz samej wystawy była to również okazja do prezentacji podmiotów przemysłowych zaangażowanych w program, jak również polskich instytucji kluczowych dla jego wykorzystania, tj. Ośrodka Rozpoznania Obrazowego i Polskiej Agencji Kosmicznej. Na wystawie obecni byli dziennikarze miesięcznika „Lotnictwo Aviation International”.

Z okazji pierwszego włoskiego dnia badań naukowych wystawę pt. „Landscapes of the Earth: a view from the sky. The Italian COSMO-SkyMed satellite constellation” otworzył ambasador Republiki Włoskiej Alessandro De Pedys, który w swoim wystąpieniu wskazał na wagę przestrzeni kosmicznej w rozwoju nowoczesnych państw. Po wystąpieniu jego ekscelencji głos zabrał zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Mateusz Gaczyński i podziękował za nieustające współpracę polsko-włoską w obszarze kosmosu, ważną zarówno dla rozwoju nauki jak i aktywności gospodarczej naszego kraju.

 

W drugiej części otwarcia wystawy miały miejsce wystąpienia przedsiębiorstw i instytucji związanych z programem COSMO-SkyMed. Jako pierwsza zabrała gros Patrizia Sacco z Włoskiej Agencji Kosmicznej charakteryzując konstelację satelitów COSMO-SkyMed i ich możliwości. Następnie swoje prezentacje wygłosili Fabio Palamidessi z Thales Alenia Space i Andrea Bellini z Telespazio, podczas których wskazali na możliwości swoich firm w zakresie budowy i zarządzania systemami kosmicznymi, jak również ich wkład w COSMO-SkyMed. Następną osobą, która zabrała głos był płk Marcin Górka – Dowódca Ośrodka Rozpoznania Obrazowego – przedstawiając przyczyny zaangażowania Polski we włoski program oraz potrzeby Sił Zbrojnych w zakresie obrazowania satelitarnego. Ostatnim prelegentem był Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr Grzegorz Brona, który zaprezentował miejsce i rolę Agencji w architekturze podmiotów zajmujących się w Polsce kwestiami kosmicznymi.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie, Włoską Agencją Kosmiczną oraz firmami E-geos, Telespazio oraz Thales Alenia Space.

[cycloneslider id="cosmo-skymed"]

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc