27 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Raytheon podpisali dwie umowy dotyczące programu budowy i rozwoju pocisków manewrujących Tomahawk, które stanowią ważny element uzbrojenia US Navy.
W ramach pierwszej z nich, o wartości 493,5 mln dolarów, producent ma przeprowadzić prace związane z przeglądami już dostarczonych pocisków w wersji Block IV oraz ich modernizacją do odmiany Block V. Prace mają zostać zrealizowane do września 2023 roku i będą prowadzone przede wszystkim w zakładach w Tucson w Arizonie. W momencie podpisania nie uruchomiono finansowania, a także nie poinformowano o planowanej liczbie pocisków przeznaczonych do przeglądu i modernizacji. Pierwsze pięć sztuk ma posłużyć do prób operacyjnych.
W ramach drugiej umowy, o wartości 148 mln dolarów, Departament Obrony zamówił 90 pocisków w wersji Block V. Odbiorcą wszystkich będzie US Navy, a prace mają zostać zrealizowane do sierpnia 2022 roku. W tym przypadku zamawiający uruchomił pełne finansowanie pozwalające na realizację kontraktu.
Pociski manewrujące Tomahawk stanowią uzbrojenie krążowników oraz niszczycieli rakietowych, a także wielozadaniowych okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym. Poza US Navy są eksploatowane jednostkach podwodnych Royal Navy.
Według deklaracji Departamentu Obrony, wszystkie pociski Tomahawk Block IV mają zostać zmodernizowane do standardu Block V, natomiast znajdujące się jeszcze w magazynach pociski Block III wycofane z eksploatacji i zutylizowane. Dzięki temu wydłużona zostanie ich żywotność (szacowana dotychczas na 30 lat). Nowa odmiana ma charakteryzować się zwiększonym zasięgiem, a także unowocześnionym modułem nawigacji oraz łączności – Departament Obrony zakłada dostawy w kilku wersjach, m.in. Block Va (dysponującej nowym systemem naprowadzania, pozwalającym na zwalczanie celów ruchomych, w tym obiektów pływających), a także Block Vb (nową, wielofunkcyjną głowicą bojową). Po wdrożeniu do eksploatacji w US Navy, Departament Obrony zakłada zmodernizowanie pocisków należących do Wielkiej Brytanii, o ile zgodę na taki zabieg wyda rząd w Londynie.
(ŁP) | Foto: US Navy |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu