16 sierpnia z centrum lotów kosmicznych, które znajduje się w kalifornijskiej bazie Vandenberg wystartowała rakieta nośna SpaceX Falcon 9 Block 5, której zadaniem było wyniesienie na orbitę okołoziemską dużej liczby satelitów dostarczonych przez różnorodnych operatorów.
Komercyjna misja zakończyła się pełnym sukcesem. Główny stopień rakiety bezpiecznie powrócił na Ziemię. Wśród ładunku znalazł się m.in. polski satelita EagleEye zbudowany przez firmę Creotech Instruments S.A..
Jak wskazuje powyższy podmiot, jest to największy i najbardziej zaawansowany satelita zbudowany w Polsce. Powyższy projekt jest realizowany przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, w którego skład wchodzą Creotech Instruments S.A., Scanway S.A. (przygotowanie i dostarczenie teleskopu optycznego) oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (opracowanie komputera). Dodatkowo projekt był wspierany przez inne podmioty, m.in. WiRan, Symkom, N7 Space, Instytut Lotnictwa ILOT, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, RADMOR, Spacive czy WAMTECHNIK.
Głównym zadaniem EagleEye jest realizowanie obserwacji Ziemi z niskiej orbity. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznych ma oferować wysoką rozdzielczość obrazu. Jak podkreśla Creotech Instruments S.A., EagleEye ma szansę wprowadzić Polskę do elitarnego grona państw posiadających zdolności tworzenia tak zaawansowanych systemów kosmicznych na potrzeby krajowe, Europejskiej Agencji Kosmicznej i klientów z całego świata. Do tej pory tylko osiem podmiotów w Europie udowodniło swoją zdolność do zbudowania i przetestowania w przestrzeni kosmicznej satelity ważącego przynajmniej 50 kg.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu