Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Satelity od ICEYE elementami nowych kompleksowych systemów obserwacyjnych

Fot. ICEYE

Polsko-fiński koncern ICEYE zawarł w ostatnim czasie kolejne porozumienia z międzynarodowymi partnerami. Przedsiębiorstwo jest globalnym liderem w produkcji i eksploatacji zaawansowanych satelitów radarowej obserwacji Ziemi z użyciem radarów wyposażonych w syntetyczną aperturę (SAR). Na mocy świeżo podpisanych umów sensory tego dostawcy zasilą tworzone konstelacje teledetekcyjne, budowane pod kątem prowadzenia skoordynowanych obserwacji satelitarnych z wykorzystaniem różnych dostępnych dziś metod.

Pierwsza umowa dotyczy współpracy z firmą BAE Systems. Dotyczy ona stworzenia składającej się z czterech urządzeń konstelacji satelitów obserwacji Ziemi pod nazwą Azalea. Statki kosmiczne tworzące tę grupę umożliwią prowadzenie obserwacji optycznych, obserwacji radarowych oraz prowadzenie radioelektronicznego monitoringu (RF) tego, co dzieje się na powierzchni naszej planety.

W systemie Azalea urządzenia tworzące segment kosmiczny będą już na swoich pokładach korzystać z uczenia maszynowego i innych sposobów przetwarzania danych. Rezultaty podejmowanych przez algorytmy analiz i wynikające z nich informacje wywiadowcze będą niezwłocznie przekazywane z orbity użytkownikom końcowym znajdującym się w dowolnym miejscu na Ziemi, do użycia na poziomie strategicznym bądź taktycznym.

„Klaster satelitarny Azalea będzie przetwarzać dane w kosmosie, by zapewnić ścieżki realizowanego cyfrowo wywiadu wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne” – mówi Dave Armstrong, Group Managing Director w BAE Systems Digital Intelligence – „rozumiemy, jak ważne jest rozpoznanie kosmiczne w każdej domenie, niezależnie od tego, czy chodzi o informowanie dowództwa strategicznego, ostrzeżenie okrętu wojennego, czy dostarczanie informacji wywiadowczych w czasie rzeczywistym siłom działającym na lądzie. Wyniesienie satelitów Azalea w 2024 r. będzie znaczącym krokiem naprzód na drodze do budowy przez Wielką Brytanię suwerennych zdolności w przestrzeni kosmicznej.”

Zgodnie z założeniami przyszły klaster będzie oferować wysoki poziom bezpieczeństwa i odporności systemu, poprzez zapewnienie łączności między poszczególnymi działającymi w przestrzeni kosmicznej satelitami. Azalea umożliwi ponadto jednoczesne wykonywanie zadań dla wielu klientów za sprawą w pełni rekonfigurowalnego systemu.

Informacja o drugim podjętym partnerstwie została przez ICEYE udostępniona w połowie września br. W tym przypadku chodzi o kooperację z firmą SATLANTIS, podmiotem specjalizującym się w optycznej obserwacji Ziemi, działającym w duchu New Space. Obydwa przedsiębiorstwa planują wspólnie zbudować konstelację satelitarną Tandem for Earth Observation (Tandem4EO).

Klaster Tandem4EO będzie się składać z czterech satelitów – dwóch radarowych od ICEYE oraz dwóch optycznych od SATLANTIS. Wszystkie te urządzenia trafią na heliosynchroniczną niską orbitę okołoziemską i będą wyposażone w sensory zdolne do pozyskiwania zobrazowań z rozdzielczością lepszą niż 1 m/piksel.

W przestrzeni kosmicznej satelity SAR będą podążać wokół planety w układzie określanym jako bistatic formation. Takie skoordynowanie działań sensorów od ICEYE umożliwi prowadzenie przez obydwa urządzenia jednoczesnej akwizycji radarowej. Ta zdolność pozwoli na pozyskiwanie danych pod kątem stosowania precyzyjnej interferometrii SAR (InSAR), co umożliwia m.in. wykrywanie z dużą dokładnością zmian zachodzących na powierzchni Ziemi. Dwa satelity optyczne bardzo wysokiej rozdzielczości od SATLANTIS będą podążać po orbitach za sensorami SAR.

Program budowy konstelacji Tandem for Earth Observation będzie wspierać realizację kosmicznej strategii Unii Europejskiej. Szczególną rolę ma przy tym odegrać Hiszpania. Działające zakłady produkcyjne i badawczo-rozwojowe firmy ICEYE w hiszpańskiej Jumilli, jak również siedziba SATLANTIS w Bilbao, wypełnią kluczowe zadania w zakresie rozpoczętej współpracy, rozwoju niezbędnych zdolności i produkcji infrastruktury. Obydwa przedsiębiorstwa będą konsekwentnie zwiększać swoje inwestycje na Półwyspie Iberyjskim, jednocześnie wzmacniając stosowanie aplikacji opartych na obserwacji Ziemi w innych regionach Unii Europejskiej oraz rozwój lokalnego ekosystemu przemysłowego zgodnie z trendem New Space.

„Obserwacja Ziemi dotyczy w ostatecznym rozrachunku pełnego zrozumienia tego, co dzieje się w wybranej lokalizacji” – mówi Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE – „celem uzyskiwania solidnej i szybkiej analizy łączenie zalet satelitów optycznych i SAR w jednej konstelacji przynosi niezwykle przydatne informacje interesariuszom w Hiszpanii i Europie.”

Dzięki ściśle skoordynowanym działaniom czterech satelitów konstelacja Tandem4EO dostarczy innowacyjne rozwiązania związane z katastrofami naturalnymi, bezpieczeństwem, monitoringiem stanu środowiska na lądzie i morzu czy śledzeniem rozbudowy infrastruktury naziemnej.

Połączenie SAR i obrazowania optycznego z możliwościami, jakie daje wideo, zagwarantuje nowy poziom skuteczności w szczegółowej ocenie tego, co dzieje się na badanym obszarze zainteresowania w danym momencie, a potem z biegiem czasu. Dzięki takiemu podejściu, opartemu na wykorzystaniu dwóch rodzajów instrumentów obserwacyjnych, użytkownicy systemu doświadczą korzyści wynikających z wszechstronności, niezawodności i łatwości obsługi proponowanego rozwiązania.

Źródło: Materiały prasowe ICEYE.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Satelity od ICEYE elementami nowych kompleksowych systemów obserwacyjnych”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc