Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska weźmie udział w nowych misjach kosmicznych NASA

Fot.: NASA.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zakończyła negocjacje z amerykańską NASA dotyczące udziału polskich podmiotów w nowych misjach kosmicznych. Jak podała polska agencja, finałem rozmów jest zapewnienie udziału Centrum Badań Kosmicznych PAN i krajowego przemysłu w dwóch misjach.

Chodzi o misje Arcus i Gamow Explorer. Celem pierwszej są „obserwacje Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego, które powstaje czasie najbardziej energetycznych zdarzeń w kosmosie”. Efektem misji ma być dostarczenie „wysokiej rozdzielczości obserwacji gorącego gazu zgromadzonego w galaktykach, gromadach galaktyk oraz w bliskich otoczeniu czarnych dziur.

Z kolei druga misja, Gamow Explorer. POLSA podała, że przedsięwzięcie to ma dostarczyć „unikalnych obserwacji najodleglejszych błysków gamma w tzw. epoce rejonizacji, co umożliwi badanie procesów formowania pierwszych gwiazd i galaktyk we wczesnym Wszechświecie”.

Szczegółowy harmonogram misji nie jest jeszcze znany. Wiadomo jedynie, że jedna z nich ruszy w 2028 r.

Włączenie polskich podmiotów w misje Arcus i Gamow Explorer to efekt działań koordynacyjnych prowadzonych przez Polską Agencję Kosmiczną. Obejmowały one przede wszystkim przygotowanie wspólnej oferty przedłożonej NASA.

– Przed nami mnóstwo pracy, ale wyniki badań każdej z tych misji mogą przynieść przełomowe odkrycia dalekiego kosmosu – podkreśla Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polskie podmioty sektora kosmicznego (instytuty badawcze, uniwersytety i spółki przemysłowe) mają otwarte drzwi do współpracy z amerykańską NASA za sprawą podpisania w październiku br. przez prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej porozumienia Artemis Accords. Daje ono polskim podmiotom możliwość włączenia w wielostronne programy realizowane przez NASA, zwłaszcza programu Artemis, który zakłada powrót ludzi w misji załogowej na Księżyc. Ponadto porozumienie daje Polakom możliwość uczestniczenia w programach związanych z eksploaracją Marsa czy innych ciał niebieskich.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc