4 marca media południowokoreańskie poinformowały, że trzeci prototyp wielozadaniowego samolotu bojowego KAI KF-21 Boramae wykonał pierwszy lot z zamontowaną stacją radiolokacyjną lokalnej produkcji, która wykorzystuje antenę AESA.
Pierwszy lot próbny ze stacją trwał 84 minuty i miał na celu zapoczątkowanie fazy testów urządzenia na pokładzie KF-21. Trzeci prototyp został oblatany na początku stycznia bieżącego roku. Ogółem flota prototypowych samolotów ma liczyć sześć sztuk, w tym dwa dwumiejscowe i jeden sfinansowany przez Indonezję (jedynego, obecnie, partnera międzynarodowego programu). Łącznie, do lutego 2026 roku, cała szóstka ma pozwolić na zrealizowanie około 2000 testów, które otworzą drogę do wdrożenia KF-21 do produkcji seryjnej.
Celem programu KF-21 jest budowa wielozadaniowego samolotu bojowego, który pozwoli na zastąpienie w Siłach Powietrznych Republiki Korei pozostające w linii maszyny McDonnell-Douglas F-4 Phantom II oraz Northrop F-5. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana na eksport, 40 egzemplarzy w odmianie Block I, zadeklarowała zakupić Indonezja. Wraz z tym władze w Dżakarcie zadeklarowały współfinansowanie projektu, dzięki czemu specjaliści tego państwa uczestniczą w programie. Poza Block I KAI oraz rządowa agencja DAPA chcą rozwijać konstrukcję – w tym przypadku przyszłe odmiany Block II oraz Block III mogą budzić zainteresowanie innych państw, w tym m.in. Polski.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Niech Polska dołączy do programu samolotu KAI KF-21Boremae i lekkiego śmigłowca szturmowego z silnym uzbrojeniem KAI LAH łożyska system rakietowy od 1-4.4 o zasięgu do 3500 km,oraz Izraela system antybalistyczny Arrow-3,Żelazną Kopula,Thor,i zabezpieczający czołgi