Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Paris Air Show 2023 - Estonia kupiła radary Ground Master

Fot. Thales

Podczas Paris Air Show 2023 estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus) zakontraktowało dwa radary Thales Ground Master 400 Alpha dla Estońskich Sił Powietrznych (Õhuvägi) w celu wzmocnienia przestrzeni powietrznej kraju.

Estonia była jednym z pierwszych krajów, które zakupiły stacje radiolokacyjne GM400 od czasu jego wprowadzenia na rynek w 2008 roku. Biorąc pod uwagę mnogość zagrożeń, budowanie wiarygodnego, dokładnego i aktualnego obrazu sytuacji powietrznej staje się wyzwaniem. Aby utrzymać suwerenność przestrzeni powietrznej, siły zbrojne muszą polegać na zasobach, które zapewniają doskonałą świadomość sytuacyjną przez cały czas.

Oprócz konwencjonalnych samolotów i pocisków rakietowych, zagrożenie dla suwerenności przestrzeni powietrznej stanowią obecnie także bezzałogowe statki powietrzne (UAV). Łatwe do dyslokacji radary Ground Master służą do wykrywania wszelkiego rodzaju zagrożeń na dużych odległościach i niskich wysokościach. Stacje radiolokacyjne GM400 mają antenę aktywną AESA z szykiem fazowanym wykorzystującą technologię azotku galu GaN. Nowy GM400 Alpha z architekturą cyfrową zapewnia 5-krotnie większą moc obliczeniową, wzrost zasięgu o 10% (do 515 km) i jest gotowy na implementację zaawansowanych możliwości sztucznej inteligencji.

Estonia jest wieloletnim użytkownikiem radaru GM400 od czasu jego pierwszego zakupu dwóch egzemplarzy w 2009 roku i ich modernizacji w połowie okresu eksploatacji w 2022 roku. Nowy kontrakt dowodzi zadowolenia Centrum Inwestycji Obronnych z rozwiązań radiolokacyjnych Thalesa. W szczególności mobilność GM400 Alpha, raczej wyjątkowa dla radarów tej klasy, jest dobrze dostosowana do przeżywalności operacyjnej.

GM400 Alpha mieści się w kompaktowym 20-stopowym kontenerze z wbudowanymi systemami podnoszenia anteny i cechuje się krótkim czasem dyslokacji i przygotowania do pracy. Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 200 radarów Ground Master, co dowodzi, że ta rodzina stacji radiolokacyjnych jest powszechnie uznawana za wysoką niezawodność i niezrównaną wydajność.

- Bardzo cenimy sobie długoterminową współpracę z Thalesem - powiedział Priit Soosaar, z Centrum Inwestycji Obronnych. - W obecnej sytuacji rynkowej uznaliśmy, że jest to korzystne ekonomicznie rozwiązanie z terminowymi dostawami, zapewniające wysokiej jakości obraz przestrzeni powietrznej na wschodniej flance NATO.

- Najnowszy kontrakt wzmacnia pozycję Thalesa jako dostawcy technologii obronnych w regionie Morza Bałtyckiego i podwaja liczbę radarów GM400 zainstalowanych w Estonii. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy dostarczać zarówno cywilne rozwiązania bezpieczeństwa ruchu lotniczego, jak i radary nadzoru dla estońskich sił powietrznych. To kolejny kamień milowy w rozwoju długoterminowego partnerstwa obronnego z Estonią i krajami sąsiednimi - Magdalena Nizik, prezes Thales Polska & Kraje Bałtyckie.

Tomasz Grotnik na podstawie komunikatu Thales.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc