Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ORP Lech do naprawy

Okręt ratowniczy ORP Lech ma przejść naprawę dokową. Fot. Łukasz Pacholski

26 maja Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o ogłoszeniu postępowania przetargowego w sprawie realizacji usługi naprawy dokowej okrętu ratowniczego ORP Lech (282).


Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na składanie dokumentów do 22 czerwca bieżącego roku. Obok ceny drugim kryterium podlegającym ocenie będzie ryzyko poniesienia kosztów wykonania prac nieobjętych zamówieniem podstawowym, a których realizacja jest niezbędna do prawidłowego wykonania lub zakończenia prac. Postępowanie będzie dwuetapowe, gdyż spośród podmiotów, które zgłoszą się do przetargu zostaną wybrane te, które otrzymają specyfikację istotnych warunków zamówienia wraz z wykazem prac naprawczych.

ORP Lech to jeden z dwóch okrętów ratowniczych projektu 570M eksploatowanych przez Marynarkę Wojenną. Bliźniaczy ORP Piast (281), od 2017 roku, znajduje się w remoncie. Według zapisów umowy miał on zostać zakończony w ciągu 470 dni...

Zgodnie z planami oba wyeksploatowane okręty mają zostać zastąpione przez nową jednostkę tej klasy, która ma być zbudowana w ramach programu Ratownik. W kwietniu bieżącego roku rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, mjr Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania naszej redakcji poinformował, że trwały negocjacje w zakresie istotnych postanowień umowy. Nieoficjalne informacje wskazują jednak, że ze względu na zmianę priorytetów programu modernizacji Marynarki Wojennej program Ratownik został wstrzymany na rzecz szybkiego zamówienia fregat w ramach programu Miecznik.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “ORP Lech do naprawy”

  1. Jeden projekt dla okrętu ratowniczego, szkolnego, rozpoznawczego, hydrograficznego, w tej chwili to 8 okrętów, 4-5 okrętów by wystarczało.

  2. Jeśli mamy zastąpić obecne okręty ratownicze to tylko w stosunku 1 do 1 a nie głupie pomysły aby te dwie jednostki zastąpić jedną co jest z wielu powodów całkowicie irracjonalne.
    Co do do pomysłu aby kilka typów okrętów bazowało na jednym projekcie ( i dodam od siebie z modułowym wyposażeniem) to całkowicie się zgadzam bo to logistcznie i kosztowo super wypada.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc