Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Powraca Ratownik?

22 maja w czasie uroczystości podpisania kontraktu na zakup dla Wojska Polskiego moździerzy samobieżnych Rak oraz mundurów minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o zatwierdzeniu dokumentów dotyczących zamówienia dla Marynarki Wojennej okrętu ratowniczego Ratownik.


Powyższa decyzja jest zaskakująca i została, zdaniem MON, podjęta po konsultacjach z prezydentem Andrzejem Dudą. Dotychczasowy program zakupu jednostki został przerwany 24 kwietnia, co było motywowane prze­dłu­ża­ją­cym się pro­ce­sem reali­za­cji i zade­kla­ro­wa­nym przez Wykonawcę wzro­stem kosz­tów umowy na zapro­jek­to­wa­nie i budowę okrętu ratow­ni­czego Ratownik. Już wówczas Inspektorat Uzbrojenia zapewniał, że jak najszybciej dojdzie do wznowienia projektu.

Obecnie nie można wykluczyć, że deklaracja ministra Mariusza Błaszczaka ma związek z presją ze strony związków zawodowych PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., które ze względu na krytyczną sytuację zakładu upubliczniły list otwarty do decydentów odnośnie losu zakładu i Marynarki Wojennej.

Przypomnijmy, program budowy okrętu ratowniczego Ratownik zakładał budowę jednostki przez konsorcjum polskich stoczni – PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o., Stoczni Remontowej Nauta S.A. oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego CTM S.A. wraz z partnerami zagranicznymi. Umowa na zaprojektowanie i budowę zawarto 27 grudnia 2017 roku, miała ona wartość 755 mln złotych, a jednostka miała być zdana Marynarce Wojennej do listopada 2022 roku.

(Łukasz Pacholski) Foto: MMC Ship Design & Marine Consulting
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc