Morski samolot patrolowy bazowania lądowego Lockheed Martin P-3C Orion z Sił Powietrznych Królestwa Norwegii (Luftforsvaret) obserwował rosyjską okrętową grupę zadaniową. W miarę jak narastają obawy o konflikt zbrojny na Ukrainie i pogarsza się ogólna sytuacja bezpieczeństwa w Europie, trzy największe okręty Floty Północnej pływają wzdłuż wybrzeża północnej Norwegii na ćwiczenia na południowy-zachód od Irlandii.
Maszyna z 333. Dywizjonu Luftforsvaret bazującego w Andøya wykonywała rutynową misję. Około 12:20 we wtorek 25 stycznia norweski samolot P-3C Orion wystartował na patrol na Dalekiej Północy. W jego ramach podążał za grupą rosyjskich okrętów na południe, wzdłuż norweskiego wybrzeża, na wodach na północ od Finnmarku (okręg administracyjny kraju, graniczący od wschodu z Federacja Rosyjską) w rejonie Przylądka Północnego. Siły Zbrojne Królestwa Norwegii opublikowały serię zdjęć, wykonanych przez załogę Oriona w trakcie tego lotu.
Lotnicy Oriona zidentyfikował łącznie pięć rosyjskich okrętów: fregatę Admirał Fłota Kasatonow projektu 22350 (typu Gorszkow), fregatę (do niedawna duży okręt zwalczania okrętów podwodnych) Wice-admirał Kułakow projektu 1155 (typu Udałoj), krążownik rakietowy Marszał Ustinow projektu 1164 (typu Sława), średni zbiornikowiec Wjazma projektu REF-675 i morski holownik ratowniczy SB-406 projektu 712. Kasatonow, Kułakow i Ustinow, to największe bojowe okręty nawodne rosyjskiej Floty Północnej.
Zespół wpłynął na Morze Barentsa w sobotę 22 stycznia i skierował się na zachód. Nazajutrz, u wybrzeży Finnmarku, spotkał ich okręt patrolowy norweskiej Straży Wybrzeża (Kystvakt) KV Andenes. Z powodu złej pogody i sztormu jednostki Floty Północnej poruszały się powoli, czasami z prędkością 3-4 węzłów, a przejście wzdłuż Finnmarku i wejście na Morze Norweskie we wtorek późnym wieczorem zajęło im mniej więcej dwie doby.
Rosyjskie jednostki przepływają po wodach neutralnych. W ich pobliżu operuje dyżuruje patrolowiec Kystvaktu KV Harstad.
W ubiegłym tygodniu Moskwa ogłosiła, że w najbliższym czasie przeprowadzi serię morskich ćwiczeń wojskowych od Pacyfiku do północnego Atlantyku, w których wzięły udział 140 okrętów bojowych i jednostek pomocniczych z wszystkich czterech flot. Trzy okręty desantowe Floty Północnej, które w połowie stycznia operowały na Bałtyku, zmierzają teraz w kierunku Morza Śródziemnego. Biorąc pod uwagę rosnące napięcia, prawdopodobnie udadzą się nad Morze Czarne, aby tam wzmocnić rosyjskie siły morskie.
Gdy wspomniany zespół kieruje się na południe, 25 stycznia Flota Północna rozpoczęła kolejne ćwiczenia na swoich wodach i na lądzie w pobliżu granic z Norwegią oraz Finlandią. Według służby prasowej Floty Północnej planowane jest zaangażowanie do 1200 osób, 140 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego, do 20 samolotów i do 30 okrętów nawodnych, podwodnych i jednostek wsparcia. Te ćwiczenia arktyczne są częścią większych ćwiczeń rosyjskiej floty. Jak informuje jej służba prasowa, w najbliższych dniach zostanie dokonana ocena stopnia przygotowania wojskowych organów dowodzenia i kontroli marynarki do planowania i prowadzenia działań na rzecz rozwiązywania sytuacji kryzysowych w Arktyce. Fregata Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow projektu 22350, duży okręt ZOP Siewieromorsk projektu 1155 i duży okręt desantowy Iwan Grien projektu 11711 znajdują się na Morzu Barentsa. W ćwiczeniach biorą udział także okręty podwodne i lotnictwo.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Jestem wielkim zwolennikiem lotnictwa morskiego dla SZ RP.
Minimum dla wsparcia MW w tym MJR to samoloty patrolowe wyposażone w pełną gamę sensorów optoelektronicznych, zbierające informacje o ruchu okrętów na Bałtyku i naprowadzające nań uzbrojenie z okrętów i baterii nadbrzeżnych.
Jednakże równie ważne są naddźwiękowe samoloty - nosiciele rakiet p.okr. i p.lot., które znacząco rozszerzyłyby możliwość oddziaływania naszych sił na akwenach zainteresowania.
Można również rozważyć opcjonalnie załogową wersję np. PZL M28 Bryza operującej jako nosiciel amunicji krążącej z misją ataku saturacyjnego na ważniejsze cele, uzbrojone w średniej masy rakiety drony będące w stanie długo pozostawać w rejonie działań czy stałe instalacje na dnie morskim wyposażone we własne sensory, stałe łącze wymiany danych z bazami na lądzie, okrętami i uzbrojenie (lekkie torpedy) do zwalczania sił przeciwnika na naszych wodach teryrorialnych.