Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Kolejne udane odpalenie hipersonicznego pocisku Cyrkon [WIDEO]

Kadr z nagrania wideo rejestrującego próbę z 18 listopada br. Fot. Ministerstwo Obrony FR

18 listopada Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało nagranie z odpalenia hipersonicznego pocisku Cyrkon z pokładu fregaty Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow. Tym samym przeprowadzono kolejną udaną próbę tego systemu rakietowego, tym razem w ramach badań państwowych.

W lakonicznym komunikacie rosyjski resort obrony przekazał, że fregata Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow przeprowadziła kolejne odpalenie hipersonicznego pocisku rakietowego Cyrkon. Strzelano do celu nawodnego na Morzu Białym. Cel został trafiony, a dane pomiarowe potwierdziły, że lot z prędkością hipersoniczną przebiegł zgodnie z założonymi parametrami. Przeprowadzenie strzelania zabezpieczały okręty i samoloty Floty Północnej. Meldunek o identycznej treści rosyjski minister obrony gen. armii Siergiej Szojgu złożył rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi. Czwartkowe odpalenie Cyrkona wieńczy cały szereg udanych prób tego pocisku, najpierw w ramach badań fabrycznych, a od tego listopada już państwowych, które będą kontynuowane w grudniu. Zapowiedziano łącznie pięć odpaleń przeciwko celom nawodnym i lądowym.

Jeszcze 3 listopada br. Putin zapowiedział, że w przyszłym roku rozpoczną się dostawy seryjnych Cyrkonów do WMF (Wojenno-morskoj fłot), co będzie wynikiem zamówienia rosyjskiego resortu obrony podpisanego na wystawie Armija-2021 z korporacją Takticzeskoje rakietnoje woorużenije (KTRW), w skład której wchodzi producent pocisków, czyli NPO Maszynostrojenija. Pierwszymi nosicielami Cyrkonów będą fregaty rakietowe proj. 22350 typu Admirał Gorszkow, jak użyta w najnowszym teście fregata Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow, a także wielozadaniowe okręty podwodne o napędzie jądrowym proj. 885 Jasienʹ i 885M Jasienʹ-M. Ale w zasadzie odpalać Cyrkony może każdy okręt nawodny wyposażony w pionowe wyrzutnie 3S14 UKSK (Uniwiersalnyj korabielnyj strielbowyj kompleks). Pierwszym seryjnym nosicielem ma zostać fregata Admirał Gołowko proj. 22350. W przypadku nosicieli podwodnych, w dniach 3–4 października br. dwukrotnie odpalono Cyrkona z okrętu podwodnego K-560 Siewierodwinsk proj. 885. 3 października z wynurzonego, a następnego dnia z zanurzonego okrętu. Co ciekawe, część rosyjskich mediów podaje, że pierwszym liniowym podwodnym nosicielem Cyrkonów ma zostać dopiero Piermʹ, na razie w budowie, piąty z serii okręt proj. 885M, zaplanowany do włączenia w skład WMF w 2025 r.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc