Korporacja RTX wykorzystuje MSPO 2024, by wśród wielu rozwiązań i wyrobów promować także swoje rozwiązania z zakresu realizacji koncepcji połączonego wielodomenowego dowodzenia i kierowania (Joint All-Domain Command and Control – JADC2) polem walki. RTX wykorzystuje swoje osiągnięcia z tworzenia i wdrażania takich rozwiązań z ponad 20 lat, tak w Stanach Zjednoczonych, jak i w różnych innych państwach.
Nie ma znaczenia ile dane siły zbrojne mają poszczególnych systemów uzbrojenia i jak zaawansowanych technicznie, jeżeli nie potrafią nimi szybko i skutecznie dowodzić, tworząc zintegrowany obraz pola walki na poszczególnych szczeblach dowodzenia. Inaczej takie siły zbrojne będą jak wolny bokser o marnej koordynacji ruchów. Zawsze spóźniony w stosunku do działań nieprzyjaciela. Dlatego potrzebują systemu tworzącego na poziomie systemów dowodzenia połączone pole walki (ang. connected battlespace).
Takim technicznym rozwiązaniem jest system Solipsys Battlespace Command and Control Center (BC3), stworzony przez spółkę Collins Aerospace, wchodzącą w skład RTX. Jest to oprogramowanie pozwalające na połączenie różnych systemów uzbrojenia we wspólny system dowodzenia (Joint C2), nawet jeżeli ich systemy dowodzenia i kontroli wykorzystują oprogramowanie sterujące napisane w różnych językach programistycznych. BC3 łączy w jeden zintegrowany system dowodzenia środki wykrywania (wiele różnych typów stacji radiolokacyjnych, systemów optoelektronicznych, zarówno wojskowych, jak i cywilnych), systemów rażenia (np. rakietowe pociski plot., choć to tylko przykłady), systemów-platform uzbrojenia (rakietowe systemy OPL, systemy WRE, BSP, samoloty bojowe - znów to tylko przykłady) i formatów wymiany danych (radiolinie, systemy dowodzenia, systemy łączności itd.). Dość powiedzieć, że obecnie BC3 oferowany przez RTX/Collins Aerospace dysponuje największą na świecie biblioteką formatów danych, języków programowania i systemów ich wykorzystujących.
BC3 - jako oprogramowanie sterujące - jest certyfikowane do użycia z formatem Link 16, jest wyrobem w pełni dojrzałym technicznie (TRL 9), i komercyjnie dostępnym. BC3 spełnia funkcję zintegrowanego BMS-a do kierowania i kontroli rozproszonymi, mobilnymi i łączącymi się ad hoc systemami uzbrojenia W BC3 wdrożono m.in. funkcję „uczenia się” systemu, inteligentnego rozpoznawania podłączanych sieci, tworzenia sieci odpornej na ataki teleinformatyczne, a do tego tworzenia wspominanego stabilnego obrazu pola walki (Common Tactical Picture, Single Integrated Picture) na wielu szczeblach dowodzenia. BC3 wypełnia te zadania i funkcje dzięki tzw. Multi-Source Correlator Tracker (MSCT) i MSCT Display. Dzięki m.in. temu użytkownicy BC3 uzyskują złożony („kompozytowy”) obraz pola walki, powstały w oparciu o fuzje danych, co wydajnie skraca czas podejmowania decyzji i obieg rozkazów, a przez to wyprzedzanie działań nieprzyjaciela.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu