Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Pociski rakietowe Diehl Defence GMLRS SMArt i DM88

Wystawione na MSPO 2022 pociski rakietowe Diehl Defence – na pierwszym planie ćwiczebny 110 mm pocisk, w tle GMLRS SMArt sama część bojowa bez napędu. Fot. Adam M. Maciejewski

Spółka Diehl Defence prezentuje premierowo na tegorocznym MSPO dwie rakietowe nowości, przeznaczone do 227 mm systemów rakietowych M142 HIMARS i M270 MLRS. Jednym z nich jest unikatowy kasetowy pocisk GMLRS SMArt z samonaprowadzającymi się pociskami przeciwpancernymi. A drugim ćwiczebny 110 mm pocisk rakietowy DM88, odpowiedź na wyzwania poligonowe związane z eksploatacją MLRS-ów.

GMLRS SMArt to jedyny dostępny na rynku 227 mm pocisk rakietowy, którym można precyzyjnie niszczyć pojazdy pancerne i opancerzone nieprzyjaciela. GMLRS SMArt łączy precyzję i zasięg pocisków M30 i M31 GMLRS z dodaną możliwością zwalczania czołgów i innych wozów bojowych, także będących w ruchu. W tym celu pocisk GMLRS SMArt wyposażono w głowicę kasetową, która przenosi cztery podpociski SMArt, także dostarczane przez Diehl Defence. Z przekrojem takiej kasetowej głowicy można zapoznać się na MSPO 2022. Każdy podpocisk GMLRS SMArt wyposażono w dwuzakresowy zespół czujników – pracujących w podczerwieni i milimetrowym paśmie radiolokacyjnym. Gwarantują wysoką precyzję trafienia i odróżnienie prawdziwego celu od pozornego. Po wykryciu celu, np. czołgu, SMArt atakuje strop celu wybuchowo formowanym rdzeniem. GMLRS SMArt spółki Diehl Defence to rynkowy unikat. Obecnie nie ma innego 227 mm pocisku kierowanego, którym można niszczyć czołgi i to z odległości maksymalnego zasięgu pocisków GMLRS. Diehl Defence podaje, że zasięg maksymalny to co najmniej 85 km. Paradoks polega na tym, że pocisk GMLRS SMArt skonstruowano i w powodzeniem przebadano strzelaniem ponad dekadę temu, gdyż rozwój pocisku zaczęto jeszcze na początku pierwszej dekady XXI wieku. Jednak wówczas uznano, że taka broń jak GMLRS SMArt nie będzie potrzebna w przewidywalnej przyszłości, gdyż nie ma zagrożenia konfliktem pełnoskalowym. W tym roku podejście znów się zmieniło, zainteresowanie pociskiem GMLRS SMArt wykazuje szereg państw uzbrojonych w systemy MLRS i HIMARS, w tym US Army. Diehl Defence współpracuje z Lockheed Martin, dzięki temu GMLRS SMArt jest w pełni kompatybilny z inną amunicją rakietową do wyrzutni HIMARS i GMLRS i ich skomputeryzowanych systemów kierowania ogniem.

Zbliżenie na przekrój kasetowej głowicy pocisku GMLRS SMArt z czterema podpociskami SMArt na MSPO 2022. Jeden z nich także prezentowany w formie przekroju. Żółta masa to materiał wybuchowy ponad nią przekrój metalowej wkładki wybuchowo formowanej w rdzeń rażący cel, poniżej złożony niebieski spadochron hamujący, na którym opada SMArt. Fot. Adam M. Maciejewski

Drugim rakietowym pociskiem artyleryjskim, pokazywanym przez Diehla Defence na MSPO 2022 jest ćwiczebny pocisk o średnicy 110 mm, oznaczony także jako DM88. Służy do szkolenia ogniowego wyrzutni MLRS. W tym celu są one wyposażane w specjalne wykładki, mieszczące po sześć 110 mm pocisków. Te odznaczają się szeregiem zalet: są tanie, można nimi strzelać na europejskich poligonach (co do zasady zbyt małych na bezpieczne odpalenie bojowych pocisków 227 mm, pocisk 110 mm ma zasięg w zakresie 6÷14 km), ich ćwiczebne głowice są bezpieczne dla otoczenia (nie stwarzają zagrożenia pożarowego, można nimi strzelać ponad innymi ćwiczącymi pododdziałami), można je ładować i odpalać pojedynczo (jak 122 mm pociski systemu Grad i pochodnych), ich ćwiczebna głowica zapewnia efekt wizualny i dźwiękowy w miejscu trafienia (ułatwia ocenę wyników strzelania).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc