Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Propozycje Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych Belma

Mina SPPŁW na trójnogu. Fot. Marek Szczechowski

Na MSPO 2021 Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A. prezentują swoje sztandarowe produkty, takie jak głowice taktyczne do bezzałogowych statków, miny i zapalniki.



Wspomniane na wstępie głowice wyposażone są w ładunki odłamkowo-burzące GO-1HE o masie 1,2 kg, kumulacyjno-odłamkowo GK-1 HEAT o masie 1,08 kg, ćwiczebne i szkolne. Głowice przystosowane są do integracji z bezzałogowymi statkami powietrznymi klasy mini.

Kolejnym produktem oferowanym przez Belma S.A. na MSPO 2021 jest mina MN-123 wyposażona w ładunek kumulacyjny dwustronnego działania oraz zapalnik niekontaktowy z samolikwidacją i samoneutralizacją. Masa miny to 3,7 kg, zdolność penetracji RHA 60 mm. Mina produkowana jest w wersjach: bojowej, ćwiczebnej i jako makieta.

Produktem zgłoszonym na MSPO 2021 do konkursu Defender 2021 jest zmodernizowany zapalnik niekontaktowy ZN-97/M przeznaczony do uzbrajania klasycznych min przeciwpancernych TM-62M, MPP-B mających znormalizowane gniazdo z gwintem Rds 125×5. Zapalnik, poza dotychczasowymi funkcjami, został dodatkowo wyposażony w ładunek umożliwiający zdalne rażenie celu kumulacyjnie uformowanym penetratorem EFP.

Na MSPO 2021 Belma S.A. pokazała też, realizowany w ramach konsorcjum WITI-Belma-MINDMADE, System Sterowanych Ładunków Wybuchowych o kryptonimie Jarzębina S. System przeznaczony ma być do kontrolowanego rażenia siły żywej przeciwnika a także do osłony przeciwpancernych zapór minowych i infrastruktury wymagającej specjalnej ochrony.

Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A. na MSPO 2021 oferują ponadto minę przeciwburtową SPPŁW wyposażoną w zapalnik niekontaktowy akustyczno-termalny. Miny SPPŁW są przeznaczone do niszczenia opancerzonych wozów bojowych takich jak bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, wozy rozpoznawcze jak i pojazdy ciężarowo-transportowe.



Środek bojowy może być mocowany na drzewach bądź na trójnogu. Mina może działać w trybie zdalnym bądź sterowana przez operatora. Reaguje na temperaturę lub dźwięk. Masa tej miny to 7 kg, przebijalność RHA 60 mm z odległości do 50 m. Mina wyposażona jest w głowicę bojową typu EFP.

Kontener, w którym przenoszona jest mina SPPŁW. Fot. Marek Szczechowski

Na MSPO 2021 spółka pokazała kontener, w którym przenoszona jest mina SPPŁW. Kontener ma postać drewnianej skrzyni zawierającej makietę kadłuba miny, makietę zapalnika, sterownicę, bęben z przewodem, klucz sterownicy, stojak, taśmę z napinaczem, klucz imbusowy 6, klucz pojemnika baterii, atrapę baterii do sterownicy (wszystko w 2 egz.), instrukcję obsługi (1 egz.).

Spółka pokazała również dowód skuteczności działania miny SPPŁW w postaci bloku stali przebitego przez głowicę typu EFP.

Blok stali przebity przez głowicę typu EFP. Fot. Marek Szczechowski

Autor: Marek Szczechowski

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MSPO 2021: Propozycje Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych Belma”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc