Na MSPO 2021 Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A. prezentują swoje sztandarowe produkty, takie jak głowice taktyczne do bezzałogowych statków, miny i zapalniki.
Wspomniane na wstępie głowice wyposażone są w ładunki odłamkowo-burzące GO-1HE o masie 1,2 kg, kumulacyjno-odłamkowo GK-1 HEAT o masie 1,08 kg, ćwiczebne i szkolne. Głowice przystosowane są do integracji z bezzałogowymi statkami powietrznymi klasy mini.
Kolejnym produktem oferowanym przez Belma S.A. na MSPO 2021 jest mina MN-123 wyposażona w ładunek kumulacyjny dwustronnego działania oraz zapalnik niekontaktowy z samolikwidacją i samoneutralizacją. Masa miny to 3,7 kg, zdolność penetracji RHA 60 mm. Mina produkowana jest w wersjach: bojowej, ćwiczebnej i jako makieta.
Produktem zgłoszonym na MSPO 2021 do konkursu Defender 2021 jest zmodernizowany zapalnik niekontaktowy ZN-97/M przeznaczony do uzbrajania klasycznych min przeciwpancernych TM-62M, MPP-B mających znormalizowane gniazdo z gwintem Rds 125×5. Zapalnik, poza dotychczasowymi funkcjami, został dodatkowo wyposażony w ładunek umożliwiający zdalne rażenie celu kumulacyjnie uformowanym penetratorem EFP.
Na MSPO 2021 Belma S.A. pokazała też, realizowany w ramach konsorcjum WITI-Belma-MINDMADE, System Sterowanych Ładunków Wybuchowych o kryptonimie Jarzębina S. System przeznaczony ma być do kontrolowanego rażenia siły żywej przeciwnika a także do osłony przeciwpancernych zapór minowych i infrastruktury wymagającej specjalnej ochrony.
Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A. na MSPO 2021 oferują ponadto minę przeciwburtową SPPŁW wyposażoną w zapalnik niekontaktowy akustyczno-termalny. Miny SPPŁW są przeznaczone do niszczenia opancerzonych wozów bojowych takich jak bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, wozy rozpoznawcze jak i pojazdy ciężarowo-transportowe.
Środek bojowy może być mocowany na drzewach bądź na trójnogu. Mina może działać w trybie zdalnym bądź sterowana przez operatora. Reaguje na temperaturę lub dźwięk. Masa tej miny to 7 kg, przebijalność RHA 60 mm z odległości do 50 m. Mina wyposażona jest w głowicę bojową typu EFP.
Na MSPO 2021 spółka pokazała kontener, w którym przenoszona jest mina SPPŁW. Kontener ma postać drewnianej skrzyni zawierającej makietę kadłuba miny, makietę zapalnika, sterownicę, bęben z przewodem, klucz sterownicy, stojak, taśmę z napinaczem, klucz imbusowy 6, klucz pojemnika baterii, atrapę baterii do sterownicy (wszystko w 2 egz.), instrukcję obsługi (1 egz.).
Spółka pokazała również dowód skuteczności działania miny SPPŁW w postaci bloku stali przebitego przez głowicę typu EFP.
Autor: Marek Szczechowski
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pozostaje tylko i aż wola aby zamówić w dużej ilości te cenne obronnie produkty Belmy