Podczas kieleckiego MSPO 2021 Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o. z Lubiczowa prezentuje wspólnie z Zakładami Mechanicznymi „Tarnów” S.A. i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej demonstrator zdalnie sterowanego stanowiska uzbrojenia ZSMU-1276 A3B zintegrowanego z przeciwpancernym zestawem rakietowym Pirat.
Rozszerzanie możliwości bojowych tego typu stanowisk, tradycyjnie uzbrojonych w broń strzelecką, o zwalczanie celów opancerzonych dzięki integracji granatników przeciwpancernych czy wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych, jest coraz częściej spotykanym trendem. Doskonałym przykładem może być stanowisko Kongsberg CROWS-J, którego uzbrojenie, poza 12,7 mm wkm M2HB lub 7,62 mm km M240 albo 40 mm granatnikiem automatycznym Mk 19, także przeciwpancerny zestaw rakietowy Javelin. W analogiczny sposób zmodyfikowano także, opracowane przez ZM „Tarnów” S.A., stanowisko ZSMU-1276 A3B, a więc w odmianie uzbrojonej w 12,7 mm wkm WKM-Bm. Modyfikacja mechaniczna stanowiska polegała na zamocowaniu adapterów do mocowania pojemnika transportowo-startowego z ppk Pirat, a także układu otwierania przedniej pokrywy pojemnika, do łoża wkm. Ze względu na układ naprowadzania ppk wykorzystujący odbite światło laserowe, niezbędne było również wzbogacenie zintegrowanego modułu optoelektronicznego ZMO-1 (producent PCO S.A.) o laserowy dalmierz-podświetlacz LPD-A. W demonstratorze zamontowano go nad oryginalnym ZMO-1, a w docelowym planowane jest zastosowanie odmiany zespołu celowania i naprowadzania CLU-P zestawu Pirat w docelowej postaci.
Oczywiście nowe elementy zostały podłączone do układu zasilania stanowiska, zintegrowano je także z nim elektronicznie i wprowadzono nowe funkcjonalności do konsoli sterowania.
Na MSPO 2021 ZSMU-1276 A3B z wyrzutnią Pirata zamontowano na autonomicznym pojeździe kołowym Perun (powstał we współpracy ZM „Tarnów” S.A., STEKOP S.A. i Wojskowej Akademii Technicznej w ramach projektu „Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych”, umowa nr DOB-2P/02/03/2018 z 5 października 2018 r., współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”), ale może zostać zamontowana na dowolnym pojeździe wskazanym przez zamawiającego.
Integracja laserowego dalmierza-podświetlacza LDP-A pozwala nie tylko na podświetlanie celu dla ppk Pirat, ale także naprowadzanych w analogiczny sposób 155 mm pocisków kierowanych APR 155 do armatohaubic i 120 mm APR 120 do moździerzy, a także bomb lotniczych kierowanych laserowo.
Spółka z Lubiczowa wystawia także na MSPO 2021 mobilny system rakietowy MSR Kusza z przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi Grom/Piorun ‒ prawdopodobnie najlżejszy samobieżny zestaw przeciwlotniczy na świecie. Na stoisku MESKO S.A. można obejrzeć, powstałe przy udziale CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o. przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, przeciwpancerny pocisk kierowany Pirat oraz kierowane pociski artyleryjskie APR 120 i APR 155. Z kolei na stoisku PCO S.A. po raz pierwszy publicznie zaprezentowany został, wspomniany już, zespół celowania i naprowadzania CLU-P w odmianie prototypowej (szerzej w WiT 12/2020), który PCO opracowało wspólnie z firmą z Lubiczowa.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
To powinno być testowane intensywnie i zakupione dla armii, opracować tylko taktykę użycia i szkoleń dla takich bezzalogowców. Co do ppk Pirat wraz z CLU-P oraz amunicji APR120 i APR155 to ich wprowadzenie powinno być absolutnym priorytetem dla decydentów.