26 sierpnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelacje, która została przesłana do resortu obrony przez Mariusza Błaszczaka (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość).
Powyższa interpelacja, obejmująca jedenaście pytań, została przesłana na początku lipca bieżącego roku. Czytamy w niej, w związku z docierającymi do mnie niepokojącymi informacjami dotyczącymi modernizacji technicznej Wojska Polskiego, proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania.
Odpowiedzi, zgodnie z procedurą, udzielił Sekretarz Stanu Paweł Bejda. Czytamy w niej, umowa ramowa, zawarta 27 lipca 2022 r., na pozyskanie czołgów K2 i K2PL, jest realizowana zgodnie z jej treścią i wynikającymi z niej zobowiązaniami, dotyczącymi m.in. terminów realizacji. Aktualnie trwają przygotowania do rozpoczęcia negocjacji umowy wykonawczej, w której będą zawarte warunki dotyczące produkcji czołgów K2 w Polsce.
Resort obrony narodowej prowadzi również działania zmierzające do zawarcia umowy wykonawczej na kolejne wyrzutnie Himars, zgodnie z Centralnymi Planami Rzeczowymi.
Odnosząc się do pytania o kwotę, jaką resort obrony narodowej zamierza przekazać z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych wyjaśniam, że projekt Planu finansowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na 2025 r. obecnie jest w trakcie procedowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r., poz. 248).
Podsumowując, pragnę podkreślić, że resort obrony narodowej realizuje szereg działań w zakresie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zgodnie z obowiązującymi dokumentami planistycznymi.
Pytania dotyczące kwestii śmigłowców AH-64E Apache są już nieaktualne, gdyż 13 sierpnia doszło do zatwierdzenia międzyrządowej umowy LOA dotyczącej zakupu 96 maszyn. Dzięki temu zakupowi Polska stanie się największym użytkownikiem śmigłowców powyższego typu poza Stanami Zjednoczonymi.
W kwestii wyrzutni M142 HIMARS, zawarcie pierwszej umowy wykonawczej (zgodnie z deklaracjami MON) ma mieć miejsce jeszcze w bieżącym roku. Sprawa ewentualnej redukcji liczby może być spowodowana planowaną (jeszcze za czasów poprzedniego kierownictwa MON) liczbą dywizjonowych modułów ogniowych. Na przełomie 2022/23 roku, a więc po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie (nieoficjalnie) zakładano, że struktury Wojska Polskiego powinny posiadać 28 DMO Homar (w tym szesnaście wyposażonych w K239 Chunmu).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu