Gospodarze XI Międzynarodowej Wystawy Uzbrojenia i Techniki Wojskowej MILEX-2023 (17–20 maja), oprócz stacji R-327 Kwietka MILEX-2023 ‒ premiera systemu walki elektronicznej R-327 Kwietka (zbiam.pl), pokazali premierowo także inny system do walki z powietrznymi bezzałogowcami. Ma on niezbyt chwytliwą nazwę ‒ Mobilna Stacja Walki Radioelektronicznej do Zwalczania Bezzałogowych Systemów Powietrznych „T”, i najwyraźniej jest ofertą eksportową.
Na MILEX-2023 Mobilną Stację WRE do Zwalczania BSP „T” (dalej Stacja T) wystawiło białoruskie państwowe przedsiębiorstwo Biełspiecwniesztiechnika, wyspecjalizowane w eksporcie uzbrojenia. Nie podano jednak informacji, jaka białoruska firma jest odpowiedzialna za rozwój Stacji T. Być może KB Radar, być może inna. Pokazanie Stacji T tylko pod szyldem Biełspiecwniesztiechniki może wskazywać, że system powstał na zamówienie eksportowe, niewykluczone też, że w kooperacji z zagranicznymi firmami. Również nośnik Stacji T nie był lokalny – był nim rosyjski terenowy trzyosiowy KAMAZ-43118. Może przypadek, a może raczej nośnik wybrany przez zamawiającego. Stacja T służy do wykrywania, śledzenia i radioelektronicznego zwalczania BSP. Może działać jako system samodzielny, jak też w ramach zautomatyzowanego (sieciocentrycznego) systemu dowodzenia klasy C4I, przesyłając do niego dane automatycznie.
Stacja T do wykrywania BSP wykorzystuje szereg różnych urządzeń. Pierwszą grupę stanowią środki wykrywania sygnałów radiowych łączności kierunkowej pomiędzy bezzałogowcem a stacją jego kierowania, wliczając w to analogową transmisję wideo. Konstruktorzy Stacji T podają, że dotyczy to też szeregu cywilnych/komercyjnych systemów łączności bezprzewodowej, m.in.: WLAN IEEE 802.11a/g/n, SiK Radio, firmy ImmersionRC czy Futaba Fast. Stacja T wykrywa i namierza łączność kierunkową. Na podstawie tak ustalonego kierunku komunikacji na linii naziemne stanowisko kontroli – bezzałogowiec, system wyznacza trasę jego lotu i te dane może automatycznie przesłać środkom ogniowym zwalczania BSP. Drugim środkiem wykrywania Stacji T jest cyfrowy system optoelektroniczny, który integruje kamerę dzienną, termowizyjną i dalmierz laserowy. Przeszukiwanie przestrzeni powietrznej za pomocą tego systemu może być prowadzone w oparciu o wskazania z systemu rozpoznania radioelektronicznego i/lub radiolokacyjnego. Trzecim środkiem wykrywania BSP jest właśnie system radiolokacyjny, składający się z zespołu ośmiu nieruchomych anten z szykiem fazowanym, półprzewodnikowych, zainstalowanych po dwie w czterech narożnikach kabiny operatorskiej, dających pełne pokrycie 360° w azymucie.
Walka z wykrytymi BSP polega na tym, że Stacja T generuje, wzmacnia i emituje zakłócenia zaporowe w danym zakresie częstotliwości wykorzystywanym do: odbioru przez BSP komend sterujących, przesyłu danych rozpoznawczych z BSP, jak i odbioru sygnałów przez pokładowe odbiorniki nawigacji satelitarnej (systemów GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo). W przypadku zakłócania nawigacji satelitarnej, może wykonać tzw. inteligentną podmianę oryginalnego sygnału z satelitów nawigacyjnych na fałszywy (tzw. spoofing). W praktyce oznacza to, że za pomocą Stacji T można doprowadzić do rozbicia zwalczanego BSP lub wręcz przejąć nad nim kontrolę. Biełspiecwniesztiechnika podała następujące dane taktyczno-techniczne Stacji T: zakres częstotliwości roboczych 200÷6000 MHz, zasięg radiolokacyjnego wykrywania BSP 22 km (zależy od SPO bezzałogowca), zasięg wykrywania BSP na podstawie ich emisji elektromagnetycznej 50 km, zasięg zakłócania łączności BSP (komendy sterujące, transmisja danych) 30 km, zasięg zakłócania pokładowych układów nawigacji satelitarnej 40 km, zasięg spoofingu 40 km. System obsługuje trzech operatorów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu