Urządzenia do cięcia wodą to zaawansowany technologicznie sprzęt, powszechnie wykorzystywany w przemyśle. Popularne jest na przykład cięcie blach wodą, obróbce poddaje się też wiele tworzyw sztucznych. Jednak czy maszyna do cięcia wodą poradzi sobie z absolutnie każdym materiałem? Sprawdźmy!
Cięcie wodą — na czym polega
Niewątpliwie zacząć należy od tego, na czym polega cięcie strumieniem wody. Otóż chodzi tutaj o przecinanie materiałów poprzez emisję wody pod ciśnieniem. Wysokie ciśnienie nadaje strumieniowy dużej siły, dzięki czemu jest on w stanie przecinać nawet bardzo twarde materiały.
Maszyna do cięcia wodą to specjalistyczny sprzęt, który oferują jedynie firmy branżowe. Urządzenia umożliwiające cięcie wodą znajdziesz między innymi w Eckert. To zespół fachowców z 30-letnim doświadczeniem. Marka ta stanowi gwarancję jakości.
Jakie możliwości ma maszyna do cięcia wodą?
Siła strumienia wody jest naprawdę duża. Oznacza to możliwość cięcia twardych materiałów. Niemniej jednak strumień wody ma ograniczone możliwości. Czy oznacza to, że w sytuacji niewystarczającej siły strumienia nie należy przeprowadzać cięcia wodą? Niekoniecznie jest to prawdą. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?
Cięcie stali wodą, czy też cięcie ceramiki, drewna i innych twardych materiałów może wymagać zastosowania ścierniwa. Każda dobra maszyna do cięcia wodą umożliwia dodanie do strumienia ścierniwa. Mowa o twardym materiale, który zwiększa możliwości strumienia w zakresie obróbki.
Cięcie strumieniem wody jako metoda bezpieczna dla materiałów
Oczywiście możliwość przecięcia materiału to jeszcze zbyt mało, aby móc stosować daną metodę w każdej sytuacji. Musi ona również być bezpieczna dla obrabianego materiału. Na nic nie zda się bowiem obróbka, jeśli na jej skutek dojdzie do uszkodzenia materiału. Jedną z przyczyn wszechstronnego stosowania cięcia wodą jest bezpieczeństwo tej metody.
Cięcie wodą nie wytwarza strefy ciepła. Co więcej, temperatura wytwarzana podczas wykonywania zabiegu zwykle nie przekracza 40 stopni Celsjusza. W praktyce oznacza to, że nawet materiały podatne na działanie wysokich temperatur mogą z powodzeniem być poddawane cięciu wodą. Mowa tutaj na przykład o bardzo wielu tworzywach sztucznych.
Co więcej, strumień wody pod ciśnieniem oddziałuje punktowo. Innymi słowy, możliwe jest nie tylko cięcie stali wodą, czy też obróbka tworzyw sztucznych, ale również materiałów kruchych. Można tu wskazać na szkło, ceramikę czy płytki. Materiały te generalnie są bardzo trudne w obróbce. Z jednej strony cechuje je wysoka twardość, a z drugiej są kruche, zatem oddziaływanie dużej siły może w łatwy sposób doprowadzić do ich zniszczenia. Tym samym niewiele jest metod, które sprawdzą się w takim przypadku.
Uniwersalne cięcie wodą
Podsumowując, cięcie wodą, to metoda skuteczna i bezpieczna. Strumień wody ze ścierniwem może przecinać nawet najtwardsze materiały. Ponadto podczas procesu nie wytwarza się wysokiej temperatury ani strefy ciepła. Co więcej, strumień działa punktowo.
To wszystko sprawia, że dzisiaj maszyna do cięcia wodą może być uznana za sprzęt uniwersalny. Cięcie wodą wykonuje się w przypadku niemal wszystkich materiałów. Wpływa na to również stosunkowo niski koszt przeprowadzenia zabiegu. Warto również wspomnieć o szybkiej realizacji projektów. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, należy przyznać, że maszyna waterjet to urządzenie godne polecenia.
Artykuł sponsorowany.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Jeśli to ma być reklama to jest żenująco słaba. Takie - o ile nie bardziej rozwinięte - informacje posiada teraz każdy ślusarz, konstruktor czy nawet amator maszyn CNC.