Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Litewskie drony FPV dla Ukrainy

Litewskie drony FPV trafią na Ukrainę, a zakup zostanie dofinansowany przez Wilno. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej

7 sierpnia Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej przekazało informacje na temat dostaw uzbrojonych dronów FPV dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

W lakonicznym komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych, Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej poinformowało, że Ukraina testowała litewskiej produkcji drony FPV w warunkach frontowych. Na podstawie wyników tych testów Kijów wskazał pięć firm, których wyroby oceniono na tyle dobrze, by złożyć na nie zamówienia. Wilno dofinansuje zakup kwotą 5 mln EUR. Ponadto litewski resort obrony poinformował, że zamierza zamówić partie testowe tych samych dronów dla własnego wojska celem ich sprawdzenia pod kątem przyszłych potencjalnych zakupów. Wartość transakcji na razie nie przekroczy 3 mln EUR, docelowo będzie to ponad 20 mln EUR (wliczając w to koszt szkoleń operatorów). Według ukraińskich mediów, w najbliższym czasie rozpoczną się negocjacje w sprawie zakupu wspomnianego uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Zapoczątkuje je wysłanie zaproszenia do przesłania ofert do wspomnianych pięciu firm.

Na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej właściwie mniej więcej od roku masowo używane są drony FPV (First Person View), zarówno jako rozpoznawcze bezzałogowe statki powietrzne, jak i w wersji uzbrojonej, jako amunicja precyzyjnego rażenia. Dużą popularnością cieszą się filmy zarejestrowane przez ich kamery i umieszczane w mediach społecznościowych, na których operatorzy dronów „polują” na wszelkiego typu cele – od śmigłowców po żołnierzy – po obydwu stronach frontu, co wytworzyło nieco przejaskrawiony obraz jakoby niezwykle wysokiej skuteczności takiego uzbrojenia. W rzeczywistości raporty dotyczące ich skuteczności wskazują, że pojedynczo niszczą one cele stosunkowo rzadko, lecz masowe wykorzystanie stosunkowo taniego sprzętu (kilkaset USD za sam dron, kontroler itp.) sprawia, że na niektórych odcinkach frontu odpowiadają one za istotny odsetek strat. Jako uzbrojenie, przeważnie improwizowane, stosuje się zwykle głowice granatów przeciwpancernych (np. PG-7W), granaty moździerzowe 60 mm, granaty do 40 mm granatników lub to, co akurat uda się znaleźć w magazynie lub zdobyć na wrogu. Fabrycznej produkcji „bojowe drony FPV” odznaczają się zapewne wyższymi standardami wykonania i bardziej przemyślanymi rozwiązaniami. Według niepotwierdzonych informacji, w najnowszych konstrukcjach stosowane są bardziej zaawansowane rozwiązania, pozwalające na naprowadzanie drona na cel bez wykorzystania kamery, po zerwaniu łączności z operatorem itp., co dotychczas było cechą bardziej wyrafinowanej i droższej amunicji krążącej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc