Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne czołgi K2 dla południowokoreańskich wojsk lądowych

Republika Korei zamówiła 150 kolejnych czołgów podstawowych K2. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Korei

25 maja Administracja Programów Zakupów Obronnych (DAPA, Defense Acquisition Program Administration) Republiki Korei podpisała z koncernem Hyundai Rotem kontrakt na produkcję kolejnych czołgów podstawowych K2.

Umowa o wartości 1,94 bln KRW (1,45 mld USD) dotyczyć ma dostawy 150 czołgów IV partii produkcyjnej. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2024-2028. Nie poinformowano przy tym, jaka dokładnie ma być konfiguracja zamawianych czołgów, choć należy oczekiwać już rodzimego, południowokoreańskiego powerpacka (silnik Doosan DV27Ko mocy 1103 kW/1500 KM i automatyczna skrzynia przekładniowa S&T Dynamics EST15K). Kolejne zakupy czołgów K2 pozwolą na wycofanie z linii kolejnych partii starych wozów M48A5K produkcji amerykańskiej.

Czołg podstawowy K2 wszedł do służby w 2014 r. Przed podpisaniem ostatniej umowy Wojska Lądowe Republiki Korei zamówiły 260 wozów w ramach trzech partii produkcyjnych: 100 w ramach pierwszej partii, 106 w drugiej i 54 w trzeciej. Łącznie Seul zamówił dotąd 410 egzemplarzy. Docelowo Wojska Lądowe Republiki Korei otrzymać mają prawdopodobnie ok. 600 wozów.

Czołg K2 to wóz 55-tonowy, uzbrojony w 120 mm armatę gładkolufową Hyundai WIA CN08 o długości lufy 55 kalibrów. Zapas amunicji do armaty wynosi 40 nabojów. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą 7,62 mm km i przeciwlotniczy 12,7 mm wkm. Czołg rozwija prędkość do 70 km/h na utwardzonej drodze i do 50 km/h w terenie. Zasięg wynosi do 450 km. Załoga liczy trzy osoby. Koreańczycy zrezygnowali z ładowniczego na rzecz automatu ładowania z magazynem na 16 naboi. Na najbliższą przyszłość przewidywane jest rozpoczęcie programu modernizacji czołgu do standardu K2PIP (docelowo być może K2A1), który obejmować ma m.in. modernizację układu jezdnego (w tym instalację „inteligentnego” systemu sterującego aktywnym hydropneumatycznym zawieszeniem), instalację aktywnego systemu samoobrony klasy hard-kill (KAPS) i wzmocnienie opancerzenia. Oprócz Republiki Korei czołgi nabyła Rzeczpospolita Polska, nie jest znany obecny status negocjacji producenta z Omanem i Egiptem.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc