Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inspektorat Uzbrojenia zaprzecza plotkom o próbie zakupu okrętów typu Göteborg

Plotki o pozyskaniu okrętów typu Göteborg są wynikiem m.in. braku jasnego przekazu MON dotyczącego planów modernizacji Marynarki Wojennej. Fot. Łukasz Pacholski

10 lutego rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, mjr Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania Zespołu Badań i Analiz Militarnych, zaprzeczył pogłoskom w sprawie negocjacji dotyczących zakupu dla Marynarki Wojennej używanych korwet typu Göteborg.


W odpowiedzi na pytania poinformowano, że resort obrony narodowej nie prowadzi rozmów ze strona szwedzką w zakresie pozyskania korwet rakietowych typu Göteborg.
Powyższa plotka pojawiła się po jednym z ostatnich polsko-szwedzkich konsultacji na temat bezpieczeństwa międzynarodowego, w których uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Miały one miejsce w styczniu tego roku. Zgodnie z nią Szwecja miała zaoferować Polsce parę wycofanych okrętów typu Göteborg, które obecnie znajdują się w bazie morskiej w Karlskronie. Po remoncie i niezbędnej modernizacji miałyby zastąpić obecnie eksploatowane okręty rakietowe typu Orkan – po zarzuceniu planu gruntownej modernizacji wyposażenia pokładowego oraz uzbrojenia mogą pojawić się problemy z ich dalszą eksploatacją (m.in. z częściami zamiennymi do silników głównych). Przejęcie szwedzkich okrętów mogłoby ułatwić dalsze wykorzystanie kierowanych pocisków przeciwokrętowych Saab RBS-15 Mk3. Według części specjalistów, możliwe byłoby przeniesienie wyposażenia elektronicznego – m.in. stacji radiolokacyjnej Saab Sea Giraffe oraz systemu Sting-EO. Jednocześnie mogłaby to być kolejna „opcja pomostowa” dla dalszego rozwoju Marynarki Wojennej.
Według obecnych planów okręty rakietowe typu Orkan mają być eksploatowane do około 2030 r. Dotychczas MON nie opublikowało planów dotyczących modernizacji floty pod względem jednostek uderzeniowych. W tym roku oczekuje się uruchomienie programu zakupu fregat wielozadaniowych, które kryją się pod kryptonimem Miecznik. W momencie podpisania przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka Programu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 pojawił się zapis o realizacji projektu okrętów rakietowych Murena.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Inspektorat Uzbrojenia zaprzecza plotkom o próbie zakupu okrętów typu Göteborg”

  1. Mam nadzieję że decydenci pójdą po rozum do głowy i wreszcie podejmą normalna decyzję aby pozyskać nowe korwety rakietowe i fregaty wielozadaniowe w oparciu o własny przemysł w kooperacji z partnerem zagranicznym aby Polska gospodarka i nauka też na tym skorzystała.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc