Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ILA 2022: Włoskie F-35A Lightning II w Berlinie

Włoski F-35A Lightning II jest prezentowany w pobliżu maszyny, którą zastąpi w Luftwaffe, czyli Panavia Tornado IDS. Fot. Lockheed Martin

Decyzja Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec o zakupie 35 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II spowodowało, że na salonie ILA 2022 w Berlinie (ponownie) goszczą maszyny tego typu. Co ciekawe, należą do Sił Powietrznych Włoch.


Pierwszego dnia wystawy, w części statycznej, z samolotami zapoznał się kanclerz Olaf Scholz. Maszyny, symbolicznie, postawiono w pobliżu konstrukcji, którą mają zastąpić, czyli uderzeniowych Panavia Tornado IDS – zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec 35 F-35A Lightning II mają zastąpić Tornada przeznaczone do przenoszenia i użycia bomb nuklearnych B61, które w ramach programu NATO Nuclear Sharing są zapewniane sojusznikom przez Stany Zjednoczone.

Pomimo, że program zakupu amerykańskich samolotów znajduje się we wstępnej fazie, rząd niemiecki ogłosił już wiele szczegółów. Po pierwsze, szkolenie operacyjne pilotów oraz personelu obsługi naziemnej ma odbywać się w drugim międzynarodowym centrum szkolno-treningowym, które ma zostać utworzone przez Stany Zjednoczone w bazie Ebbing w stanie Arkansas. Po drugie, docelową bazą na terytorium Republiki Federalnej Niemiec ma być Büchel. Prace związane z jej modernizacją mają zakończyć się połowie 2026 roku. Samo podpisanie międzyrządowej umowy LoA dotyczącej zakupu F-35A Lightning II planowane jest na 2024 rok – oznacza to, że Letter of Request nie został jeszcze wysłany do administracji amerykańskiej.

Z włoskim F-35A Lightning II mógł zapoznać się m.in. kanclerz Olaf Scholz. Fot. Luftwaffe

Włoskie F-35A Lightning II wspierają działania korporacji Lockheed Martin i rządu Stanów Zjednoczonych kolejny raz. Należy przypomnieć, że jeden z egzemplarzy należących do włoskich sił powietrznych był tłem do podpisania międzyrządowej umowy LoA pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi w Dęblinie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc