22 lutego rosyjski dziennik „Izwiestia” poinformował, że Jordania kupiła w Rosji prawa do licencyjnej produkcji przeciwpancernych pocisków kierowanych Korniet-E. Informację tę przekazała rosyjska centrala eksportu uzbrojenia Rosoboroneksport.
Przedstawiciele Rosoboroneksportu przekazali takie wieści mediom podczas targów IDEX 2021. Licencjobiorcą systemu 9K135 Korniet-E będzie jordańska spółka Jadara Equipment and Defence Systems, część państwowego przedsiębiorstwa King Abdullah Design and Development Bureau (KADDB – Biuro Konstrukcyjno-Rozwojowe im. króla Abdullaha). Finansowych szczegółów ani planowanego zakresu produkcji nie ujawniono. Przekazano jedynie, że Jordania kupiła licencję na dwa typy pocisków rakietowych – 9M133-1 (tandemowa głowica kumulacyjna) i 9M133F-1 (głowica burząco-odłamkowa) o zasięgu w przedziale 100÷5500 m. Jordania jest jednym z największych potwierdzonych eksportowych użytkowników Kornietów. W latach 2010–2013 rosyjski tulski KBM dostarczył Jordanii 200 przenośnych wyrzutni 9P163M-1 i 2000 pocisków serii 9M133.
Wcześniejszym typem jordańskiego przenośnego ppk był lub miał być Jadara Terminator. Prace nad Terminatorem miały ruszyć w Jordanii w 2017 r., a rozwój i badania miały być sfinalizowane w latach 2018–2019. Terminator jako lekki przenośny ppk o zasięgu do 2500 m miał zastąpić w jordańskiej armii przestarzałe amerykańskie ppk M47 Dragon. Choć Terminator prezentowano jako zupełnie jordański wyrób, jego konstrukcja, wygląd i dane taktyczno-techniczne nie pozostawiały złudzeń, że jest to lokalnie produkowany ukraiński ppk RK-3 Korsar skonstruowany w kijowskim KB Łucz. Zakres lokalizacji produkcji ukraińskich pocisków R-3 systemu Korsar pozostaje nieznany, podobnie jak wielkość produkcji. Jesienią ub.r. ukraińskie media donosiły o wizycie w Jordanii ukraińskiej delegacji rządowej, która miała omawiać współpracę przemysłów zbrojeniowych obu państw, w tym licencyjną produkcję Korsarów. Z tego można wyciągnąć wniosek, że nigdy jej w Jordanii nie uruchomiono.
Po 2018 r. KADDB zapowiadał także rozpoczęcie prac nad następcą RPG-32 Nashshab, czyli rosyjskiego RPG-32 Barkas/Khashim, powstałego w NPO Bazalt na zamówienie Jordanii, w której od 2013 r. jest produkowany na licencji. Jej wielkość jest nieznana. W latach 2013–2015 NPO Bazalt dostarczył Jordanii komponenty do skompletowania łącznie 1700 granatników. Przynajmniej część z nich na eksport (ZEA miało zamówić 400 sztuk).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu