Zaloguj

IDEX 2021: AU-220 do Enigmy?

Kołowe transportery opancerzone Enigma produkcji Emirates Defence Technology mogą zostać wyposażone w rosyjskie wieże bezzałogowe AU-220M. Fot. UWZ

21 lutego podczas salonu IDEX 2021 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, prezes Rosoboronoeksportu (część rosyjskiej państwowej korporacji Rostech) Aleksander Michiejew poinformował, że firma prowadzi negocjacje z władzami Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotyczące możliwości uzbrojenia kołowych transporterów opancerzonych 8×8 Enigma produkcji lokalnej grupy przemysłowej Emirates Defence Technology w wieże bezzałogowe AU-220M konstrukcji CNII Burewiestnik z Niżnego Nowogrodu.

Rozmowy są prowadzone co najmniej od 2015 r. Już podczas IDEX-u w 2015 r. Rosoboronoeksport i Emirates Defence Technology podpisały list intencyjny w sprawie współpracy bilateralnej w zakresie uzbrojenia transportera Enigma w wieżę AU-220M z 57 mm armatą szybkostrzelną i sprzężonym z nią 7,62 mm km. Dotychczas wspomniany pojazd był prezentowany ze standardową wieżą bwp BMP-3 ze 100 mm armatą niskociśnieniową 2A70, 30 mm armatą szybkostrzelną 2A72 i 7,62 mm km PKTM. Współpraca jest nie tylko możliwa, ale wręcz pożądana przez obydwie strony – Wojska Lądowe Sił Zbrojnych ZEA są bowiem największym obok Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej użytkownikiem BMP-3, dysponując około 650 wozami tego typu.

Enigma to klasyczny kołowy transporter opancerzony w układzie 8×8. Jego masa może sięgać 28 ton, ma 8,4 m długości i 2,9 m szerokości. Załoga liczy trzech żołnierzy, pojazd może zabierać do ośmiu żołnierzy desantu. Napęd zapewnia silnik wysokoprężny Caterpillar C13 o mocy 530 kW/711 KM współpracujący z automatyczną skrzynią biegów. Rozpędza on pojazd do maksymalnej prędkości 120 km/h na szosie. Zasięg wynosi do 400 km. Według producenta, przedni pancerz wozu odpowiada poziomowi 6 wg STANAG 4569A, zaś pozostałe części pojazdu są opancerzone na poziomie 4. Dno w kształcie spłaszczonej litery „V” zwiększa odporność wozu na wybuchy min.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc