11 listopada w ukraińskich mediach pojawiło się informacja potwierdzająca fakt dokonania zakupu przez Ukrainę używanych, eks-czeskich, 152 mm haubicoarmat samobieżnych na podwoziu kołowym vz. 77 DANA, które miałyby zostać przed dostawą zmodernizowane do standardu M2.
Środki na zakup miały zostać zaksięgowane dzień wcześniej podczas posiedzenia Komisji Obrony Rady Najwyższej Ukrainy w ramach poprawek do rozporządzenia o obronie państwa na rok 2020. Informację tę 13 listopada potwierdziło Ministerstwo Obrony Ukrainy w materiale telewizyjnym nadanym przez BBC News Ukraine. Pierwsze informacje o możliwym zakupie pojawiły się na początku listopada .
Przedmiotem zakupu jest prawdopodobnie 26 dział wraz z pakietem modernizacji do standardu DANA M2, 5000 sztuk nabojów odłamkowo-burzących z gazogeneratorem DN1CZ o donośności do 25,5 km (przy strzelaniu z dział DANA z lufą o długości 36,5 kalibra). Koszt transakcji ma wynosić ok. 40 mln USD, przy czym potwierdzone jest jedynie przyznanie środków na zakup i modernizację dział DANA oraz zakup nieokreślonej liczby nabojów! Nie ma pewności, czy kwota 40 mln USD obejmuje jedynie zakup i modernizację dział, czy również zakup amunicji. Ponadto, według niektórych źródeł ukraińskich, Siły Zbrojne Ukrainy miałyby kupić tylko 1000 nowych granatów odłamkowo-burzących DN1CZ i 5000 standardowych (53-OF-540).
Za dostawę i modernizację dział, a także dostarczenie amunicji ma odpowiadać czeska prywatna firma Excalibur Army, wchodząca w skład holdingu Czechoslovak Group. Modernizacja „starej” Dany do standardu M2 obejmuje m.in.: wymianę kabiny na nową, opancerzoną, wyposażoną w system klimatyzacji, z bogatym oszkleniem; modernizację układu napędowego (zmodernizowany silnik wysokoprężny Tatra T3-930.52M z turbodoładowaniem o mocy 265 kW/360 KM, sprzęgło Sachs 430 i pięciobiegowa skrzynia biegów Tatra 10TS 130 z półautomatycznym, sekwencyjnym systemem przełączania biegów); modernizację układu kierowniczego; wymianę systemu hydraulicznego (co m.in. pozwala skrócić czas rozwinięcia i opuszczenia stanowiska). W opcji jest wymiana systemów łączności i integracja w ramach systemu kierowania ogniem, a także wiele drobniejszych przedsięwzięć. Przed modernizacją każde działo przejdzie także remont główny. Zasadnicze uzbrojenie pozostawiono bez zmian, choć jego skuteczność może wzrosnąć dzięki zastosowaniu nowocześniejszej amunicji. Zaletą dla ukraińskich wojskowych wynikającą z zakupu działa DANA jest możliwość wykorzystania zapasów amunicji do 152 haubicoarmat MŁ-20, D-20 i 2S3 Akacija, znajdujących się w zasobach Sił Zbrojnych Ukrainy. Pozornie stoi to w sprzeczności z deklaracjami o wymianie artylerii lufowej na spełniającą standardy NATO (kaliber 155 mm), ale w rzeczywistości zakup dział DANA M2 pozwoli na wykorzystanie amunicji z własnych magazynów (co pośrednio może sugerować, że Ukraina kupiła tylko amunicję o wydłużonym zasięgu). Nie bez znaczenia są również koszty utrzymania, np. DANA M2 zużywa, w zależności od terenu, 60÷100 l oleju napędowego na 100 km, podczas, gdy gąsienicowe działo samobieżne 2S3 180÷220 litrów.
Informacja o zakupie działa DANA M2 i amunicji do nich wywołała żywą dyskusję w ukraińskich mediach i na forach branżowych. Często pojawiają się zarzuty o korupcję, wysuwane pod adresem ukraińskich wojskowych i polityków. Ołeksy Gonczarenko, polityk należący do partii Europejska Solidarność, zaapelował nawet do Prokuratury Generalnej Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwa Obrony o zbadanie sprawy pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Jego zdaniem, wyprodukowana ponad 30 lat temu i niezmodernizowana DANA jest warta najwyżej kilkadziesiąt tysięcy USD, a efektywność bojowa standardowego i zmodernizowanego działa jest podobna. Niejako w odpowiedzi na to, resort obrony Ukrainy podaje, że DANA M1 (starszy pakiet modernizacyjny – pewną liczbę dział tego typu kupił Azerbejdżan) okazał się bardzo skuteczny podczas walk w Górskim Karabachu. Więcej o modernizacji DANA M2 można przeczytać w numerach 1/2016 i 1/2020.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Teraz Krab? Oczywiście wieża z Kraba bo podwozie jest koreańskie, musimy uważać tylko by Turcy nas nie ubiegli ich 155 mm Firtina notabene niedaleka krewna koreańskiego K-9 Thunder