Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2024 - zmodyfikowany koncepcyjny EMBT z nową armatą ASCALON 140 zaprezentowany przez KNDS France

Czołg EMBT ADT 140 na Eurosatory 2024. Fot. KNDS

KNDS, a dokładnie jego francuska cześć, czyli KNDS France (dawny Nexter), wystawiła na trwających w Paryżu targach Eurosatory 2024 modyfikację czołgu koncepcyjnego EMBT uzbrojonego w nową armatę ASCALON 140, prezentowaną także oddzielnie. Taka nowa wersja czołgu EMBT, oznaczona EMBT ADT 140 nadal wykorzystuje podwozie zapożyczone z czołgu Leopard 2, ale po retuszu, choć zmiany w jego konstrukcji powinny być zasadnicze.

EMBT oznacza Enhanced Main Battle Tank, natomiast ADT rozwija się jako ASCALON Demonstrator Turret, a liczba 140 nawiązuje do kalibru armaty – 140 mm. Nexter armatę ASCALON (Autoloaded and SCALable Outperforming guN) w takim kalibrze rozwija z myślą o programie MGCS, choć Niemcy (zwłaszcza Rheinmetall) naciskają, że armatę powinni wybierać (i produkować) oni, a nie Francja. Pokazana armata ASCALON 140 ma długość 7,23 m i lufę o długości 48 kalibrów, masa armaty to 3,1 t. Zapas amunicji 140 mm wynosi 22 naboje. Energia wylotowa pocisku podkalibrowego rdzeniowego ppanc. ma wynosić 18 MJ z potencjałem wzrostu do 20 MJ. Dodatkowym uzbrojeniem jest współosiowa armata 30 mm i zdalnie sterowany km 7,62 mm na stropie wieży.

Na pierwszym planie armata ASCALON 140. Fot. KNDS

EMBT ADT 140 ma nową wieżę – jest to modyfikacja tej dotychczasowej, znanej z EMBT. Ale jej największą nowością nie ma być zmiana armaty na nową, ale bezzałogowość. Zatem, o ile dotąd pokazywana wieża EMBT była dwuosobowa, ta nowa, jest zdalnie sterowana. Oznacza to konieczność wygospodarowania w kadłubie miejsca na dwóch dodatkowych członków załogi. KNDS podkreśla, że na EMBT ADT 140 wdrożono rozwiązania konstrukcyjne opracowane z myślą o MGCS. W tym z zakresu systemów elektronicznych – zatem padają obowiązkowe teraz slogany o sztucznej inteligencji, fuzji sensorów, obronie przed zagrożeniami „cyber”, hybrydowym zasilaniu/napędzie. Wieża ADT 140 ma móc prowadzić ogień pośredni (celowany). A KNDS zapowiada, że badania wieży ADT 140 – w tym strzelanie podczas jazdy – rozpoczną się w przyszłym miesiącu. KNDS ma też procować nad ubezzałogowieniem podwozia czołgu EMBT/EMBT ADS 140. Co by oznaczało całkowitą „robotyzację” tego wozu.

Odnośnie nowej wieży ADT 140 KNDS używa intrygującego sformułowania o „integralnej półsferycznej ochronie”. Ma chodzić o górną półsferę – nad wozem – ma to być zadanie aktywnego systemu obrony Prometeus w postaci krawędziowo zainstalowanych ładunków odłamkowych i podobno sześciu zabudowanych miniaturowych półprzewodnikowych radiolokatorów z fazowanymi szykami antenowymi, które wbudowano w strukturę wieży ADT 140. Ta sprawia wrażenie dość „wybiórczo” opancerzonej. Przypomina kolejną realizację popularnej na Zachodzie koncepcji, wg której to „my” będziemy strzelać i trafiać innych, a nie vice versa. Według francuskich mediów Francja w styczniu br. chciała zainteresować czołgiem EMBT władze Egiptu. Co wskazuje na poszukiwania inwestora, który sfinansowałby ukończenie badań i rozwoju czołgu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc