Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2024 - Rheinmetall i Lockheed Martin wspólnie prezentują wyrzutnię GMARS

Wyrzutnia Global Mobile Artillery Rocket System (GMARS) na Eurosatory 2024. Fot. Rheinmetall

Na odbywających się w Paryżu targach Eurosatory 2024 koncern Rheinmetall i korporacja Lockheed Martin wystawiły polową wyrzutnię rakietową Global Mobile Artillery Rocket System (GMARS). Sama wyrzutnia stanowi modyfikację polowej wyrzutni rakietowej M270 MLRS i strzela wszystkimi typami pocisków rakietowych, którymi mogą strzelać wyrzutnie M270 MLRS i M142 HIMARS. Obie firmy określają to zdawkową informacją o możliwości odpalania rodziny amunicji MLRS (MLRS ammunition family, MFOM).

Wyrzutnia na Eurosatory 2024 jest prezentowana z dwoma pakietami po sześć pocisków rakietowych serii GMLRS. Obok wyrzutni były wyłożone pełnoskalowe makiety pocisku GMLRS i PrSM. Ten drugi, określany na Eurosatory 2024 jako pocisk o zasięgu „ponad 400 km”, wszedł do małoseryjnej produkcji w tym roku, i Lockheed Martin jest zainteresowany, żeby całkowicie wyparł z linii pociski serii ATACMS.

W przypadku GMARS Lockheed Martin odpowiada za wyrzutnię rakietową i amunicję. Natomiast Rheinmetall za nośnik wyrzutni. Do tej roli wybrano samochód ciężarowy RMMV serii HX w układzie 8×8 o lekko opancerzonej kabinie. Stopień opancerzenia można zapewne nieznacznie zwiększyć. Choć limitem jest dopuszczalna masa całkowita GMARS. Ta teraz zamyka się w przedziale 40–42 t, czyli jest o 20 t większa (!) niż oryginalna gąsienicowa, też lekko opancerzona wyrzutnia M270. Mobilność w terenie ciężarowego, i tak ciężkiego, nośnika też musi być niższa. Za to GMARS będzie górował mobilnością na autostradach i drogach ekspresowych, na których najlepiej sprawuje się sprzęt bojowy zachodniej produkcji. Na autostradzie GMARS można rozpędzić do 100 km/h. GMARS jest też pojazdem większym niż M270 MLRS, choćby znacznie wyższym. Wśród zalet można wymienić tańsze w produkcji i eksploatacji podwozie (na dodatek popularne w Europie i nie tylko), które na dodatek jest produkowane seryjnie, w przeciwieństwie do gąsienicowego nośnika M270.

GMARS to w pierwszej kolejności oferta dla Bundeswehry, która szuka następcy swoich systemów M270A1, w Bundeswehrze oznaczonych MARS II (Mittleres Artillerieraketensystem II). Stąd aluzyjny akronim nowego systemu, czyli GMARS. Jednocześnie oferta Rheinmetalla i Lockheed Martina to konkurencja dla wspólnej oferty niemieckiej spółki KMW (teraz KNDS Germany) i izraelskiej spółki Elbit Systems, które razem oferują elbitowski system rakietowy PULS (multi-Purpose Universal Launching System) pod nazwą Euro-PULS. KMW odpowiada w nim za integrację także z ciężarówkowym nośnikiem 8×8 oraz za lokalizację produkcji i serwisu systemu. Dotąd Euro-PULS wybrały Niderlandy, Dania i Hiszpania. W RFN też miał duże szanse. Wejście do gry Lockheed Martina zmienia sytuację ze względu na siłę lobbingu korporacji zza Atlantyku. Także wewnątrz obecnego rządu federalnego Niemiec.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc