Na odbywających się w Paryżu targach Eurosatory 2024 koncern Rheinmetall i korporacja Lockheed Martin wystawiły polową wyrzutnię rakietową Global Mobile Artillery Rocket System (GMARS). Sama wyrzutnia stanowi modyfikację polowej wyrzutni rakietowej M270 MLRS i strzela wszystkimi typami pocisków rakietowych, którymi mogą strzelać wyrzutnie M270 MLRS i M142 HIMARS. Obie firmy określają to zdawkową informacją o możliwości odpalania rodziny amunicji MLRS (MLRS ammunition family, MFOM).
Wyrzutnia na Eurosatory 2024 jest prezentowana z dwoma pakietami po sześć pocisków rakietowych serii GMLRS. Obok wyrzutni były wyłożone pełnoskalowe makiety pocisku GMLRS i PrSM. Ten drugi, określany na Eurosatory 2024 jako pocisk o zasięgu „ponad 400 km”, wszedł do małoseryjnej produkcji w tym roku, i Lockheed Martin jest zainteresowany, żeby całkowicie wyparł z linii pociski serii ATACMS.
W przypadku GMARS Lockheed Martin odpowiada za wyrzutnię rakietową i amunicję. Natomiast Rheinmetall za nośnik wyrzutni. Do tej roli wybrano samochód ciężarowy RMMV serii HX w układzie 8×8 o lekko opancerzonej kabinie. Stopień opancerzenia można zapewne nieznacznie zwiększyć. Choć limitem jest dopuszczalna masa całkowita GMARS. Ta teraz zamyka się w przedziale 40–42 t, czyli jest o 20 t większa (!) niż oryginalna gąsienicowa, też lekko opancerzona wyrzutnia M270. Mobilność w terenie ciężarowego, i tak ciężkiego, nośnika też musi być niższa. Za to GMARS będzie górował mobilnością na autostradach i drogach ekspresowych, na których najlepiej sprawuje się sprzęt bojowy zachodniej produkcji. Na autostradzie GMARS można rozpędzić do 100 km/h. GMARS jest też pojazdem większym niż M270 MLRS, choćby znacznie wyższym. Wśród zalet można wymienić tańsze w produkcji i eksploatacji podwozie (na dodatek popularne w Europie i nie tylko), które na dodatek jest produkowane seryjnie, w przeciwieństwie do gąsienicowego nośnika M270.
GMARS to w pierwszej kolejności oferta dla Bundeswehry, która szuka następcy swoich systemów M270A1, w Bundeswehrze oznaczonych MARS II (Mittleres Artillerieraketensystem II). Stąd aluzyjny akronim nowego systemu, czyli GMARS. Jednocześnie oferta Rheinmetalla i Lockheed Martina to konkurencja dla wspólnej oferty niemieckiej spółki KMW (teraz KNDS Germany) i izraelskiej spółki Elbit Systems, które razem oferują elbitowski system rakietowy PULS (multi-Purpose Universal Launching System) pod nazwą Euro-PULS. KMW odpowiada w nim za integrację także z ciężarówkowym nośnikiem 8×8 oraz za lokalizację produkcji i serwisu systemu. Dotąd Euro-PULS wybrały Niderlandy, Dania i Hiszpania. W RFN też miał duże szanse. Wejście do gry Lockheed Martina zmienia sytuację ze względu na siłę lobbingu korporacji zza Atlantyku. Także wewnątrz obecnego rządu federalnego Niemiec.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu