Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: Otokar Tulpar z wieżą Rafael Samson

Bojowy wóz piechoty Tulpar z wieżą Rafael Samson na Eurosatory 2022. Fot. Andrzej Kiński.

Turecka spółka Otokar to stały wystawca na salonie Eurosatory. Kryzys czy nie, Otokar zawsze przywozi kilka swoich pojazdów opancerzonych. W tym roku było podobnie. Na dodatek Otokar potrafił zaskoczyć odwiedzających salon, bo właśnie w kategorii niespodzianki można traktować bojowy wóz piechoty Tulpar z izraelską wieżą Rafael Samson.

Wozy produkowane przez spółkę Otokar są używane w 35 państwach, zatem profesjonalizmu marketingowi Otokara nie brakuje. Jednak podstawą sukcesu stanowi zróżnicowana oferta różnych wozów bojowych. Na Eurosatory 2022 Otokar przywiózł ich sześć: dwa bojowe wozy piechoty Tulpar – jeden uzbrojony w wieżę Cockerill 3105 z armatą kal. 105 mm (Otokar określił ten wariant średnim czołgiem), a drugi właśnie z wieżą Rafael Samson (bojowy wóz piechoty); dwa kołowe transportery piechoty Arma – jeden w układzie 6×6, a drugi 8×8, oba z wieżami Otokar Mizrak (6×6 z 25 mm armatą, a 8×8 z 30 mm); oraz dwa wozy Cobra II 4×4 – jeden określony jako MRAP (o zwiększonym poziomie ochrony przeciwbalistycznej i przeciwminowej), a drugi po prostu jako transporter piechoty.

Wystawienie Tulpara z izraelską zdalnie sterowaną wieżą może zaskakiwać, gdyż stosunki dyplomatyczne na linii Ankara–Jerozolima od lat są złe. Jednak po pierwsze pecunia non olet (Rafael ADS to prywatna firma), a po drugie najwyraźniej są eksportowe perspektywy na tak skonfigurowany pojazd (Rafael via DND sprzedawał swoje zdalnie sterowane stanowiska uzbrojenia arabskim państwom Zatoki Perskiej, więc współpraca z prywatnym Otokarem też nie jest problemem). Zdalnie sterowany system wieżowy na Tulparze miał też chowaną dwupociskową wyrzutnię ppk Spike LR. Natomiast sam Tulpar to pozostający w medialnym cieniu bojowy wóz piechoty. A niesłusznie, bo to nowoczesna i przemyślana konstrukcja, o czym świadczy m.in. zapas wzrostu masy całkowitej w przedziale 28÷45 ton. Zatem Tulpar to wóz o dużym potencjale rozwojowym, dobry kandydat na nośnik różnych systemów uzbrojenia, łatwy do dopancerzenia. Otokar twierdzi nawet, że Tulpar cechuje się najlepszymi rozwiązaniami z zakresu opancerzenia w tej kategorii wozów bojowych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Eurosatory 2022: Otokar Tulpar z wieżą Rafael Samson”

  1. Izraelski koncern zbrojeniowy RAFAEL, to jest absolutnie firma państwowa --- państwo Izrael posiada w Rafael'u bezwzględne udziały większościowe.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc