7 września w Skarżysku-Kamiennej odbyła się uroczystość zawarcia umowy pomiędzy Ministerstwem Obrony Republiki Estonii a zakładami MESKO S.A., dotyczącej zamówienie partii przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (PPZR) Piorun.
Przedmiotem kontraktu jest 100 zestawów startowych i 300 pocisków rakietowych, prawdopodobnie zapisano w niej także prawo opcji pozwalające na rozszerzenie zamówienia o kolejne pociski. Wartości umowy nie ujawniono, ale wiadomo, że zakup zostanie sfinansowany z budżetu w wysokości 103 mln EUR brutto, który władze Republiki Estonii przeznaczyły na wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Estońskich Sił Zbrojnych, a który poza zakupem Piorunów ma być wydatkowany także na zakup zestawu rakietowego krótkiego zasięgu (klasy NASAMS-a). Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2023-2026. W przyszłym roku ma także rozpocząć się proces szkolenia estońskich operatorów PPZR Piorun.
Ze strony estońskiego resortu obrony umowę podpisał Magnus-Valdemar Saar, dyrektor generalny Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych, ze strony polskiej członkowie zarządu MESKO S.A.: prezes Elżbieta Śreniawska, członek zarządu ds. rozwoju Przemysław Kowalczuk i członek zarządu ds. produkcji Marcin Ożóg. Na uroczystości, która odbyła się na Wydziale Produkcji Rakiet skarżyskiej spółki obecni byli także: minister obrony Republiki Estonii Hanno Pevkur, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy MESKO S.A.
Dzięki zawartej umowie, Estonia stanie się czwartym – po Polsce, Ukrainie i Stanach Zjednoczonych – użytkownikiem PPZR Piorun. Polska, na mocy umowy z z 20 grudnia 2016 r., zamówiła 1300 pocisków i 420 zestawów startowych za 932,2 mln PLN brutto. Według dostępnych danych, do końca 2021 r., MESKO S.A. przekazało zamawiającemu z tej partii ponad 700 pocisków (135 w grudniu 2018 r., 267 w styczniu 2021 r. i „ponad 300” w grudniu 2021 r.) oraz ponad 280 zestawów startowych (40 w grudniu 2018 r., 140 w styczniu 2021 r. i „ponad 100” w grudniu 2021 r.). Obecne plany zakładają zakończenie dostaw w ramach umowy z 2016 r. w roku 2023. Część zestawów znajdujących się w zasobach Sił Zbrojnych RP zostało przekazanych w ramach pomocy wojskowej Siłom Zbrojnym Ukrainy. W trwającej od 24 lutego wojnie z Rosją sprawdziły się one bardzo dobrze, zestrzeliwując kilkanaście rosyjskich samolotów i śmigłowców, a także aparatów bezzałogowych.
Po potwierdzeniu wysokiej skuteczności Piorunów w walce, resort obrony zawarł 23 czerwca br. aneks z MESKO S.A. do umowy z 20 grudnia 2016 r., który rozszerza pierwotne zamówienia o kolejnych ok. 3500 pocisków i 600 zestawów startowych za ok. 3,5 mld PLN brutto. Dostawy na mocy aneksu mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i do 2023 r. mają być prowadzone równolegle z realizowanymi na mocy umowy z 2016 r. Począwszy od 2024 r. produkcja PPZR Piorun odbywać będzie się już wyłącznie na mocy aneksu. Umowę na dostawę niewielkiej partii pocisków i zestawów startowych zawarły z MESKO S.A. w ubiegłym roku także Stany Zjednoczone.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Świetne wiadomości. Rozwijajmy dalej nowoczesne produkty dla własnej armii i na eksport.