Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ebbing tymczasową bazą polskich F-35A Lightning II w Stanach Zjednoczonych?

Coraz więcej znaków wskazuje, że polska kolonia F-35 zostanie założone w bazie Ebbing w stanie Arkansas. Fot. USAF

6 lutego media w stanie Arkansas poinformowały o planach budowy w Stanach Zjednoczonych drugiego centrum szkolenia personelu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II. Jak się okazuje, mają tam trafić m.in. Polacy.


Zgodnie z planami Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, drugie centrum szkoleniowe ma zostać ulokowane w bazie lotniczej Gwardii Narodowej stanu Arkansas Ebbing, która mieści się na obrzeżach miasta Fort Smith. Decyzja o budowie drugiej placówki zapadła w ubiegłym roku, kiedy okazało się, że infrastruktura bazy lotniczej Luke w Arizonie nie będzie wystarczająca. Pierwszym państwem, którego personel ma szkolić się w Ebbing jest Singapur, który m.in. przebazuje do Arkansas dwanaście wielozadaniowych samolotów Lockheed Martin F-16C/D FIghting Falcon obecnie stacjonujących w Luke. Obecnie Departament Obrony prowadzi konsultacje społeczne z mieszkańcami – obecnie głównym powodem niepokoju jest możliwość wzrostu poziomu hałasu w okolicy lotniska (które jest obiektem cywilno-wojskowym, z którego korzysta poniżej 100 tys. pasażerów rocznie).

Co ciekawe, przedstawiciele Departamentu Obrony (Air Force's Air Education and Training Command) poinformowali, że pierwsze samoloty F-35 Lightning II miałyby trafić do Ebbing w połowie 2024 roku. Poza personelem z Singapuru mają się tam szkolić żołnierze z innych państw, w tym Finlandii oraz Polski. Ogółem przewidziano możliwość bazowania do 36 F-35 Lightning II różnych wersji.

Powyższa deklaracja jest nowością. Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej oraz producent nie informowali, gdzie trafią pierwsze samoloty F-35A Lightning II zamówione przez Polskę, a także gdzie prowadzone będzie szkolenie na terytorium Stanów Zjednoczonych. Ogółem Amerykanie mają przeszkolić 24 pilotów oraz 90 członków obsługi naziemnej, a pierwszych sześć maszyn z biało-czerwonymi szachownicami ma stacjonować (w początkowym okresie eksploatacji) właśnie w Stanach Zjednoczonych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc