Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugie udane odpalenie prototypu HAWC firm Raytheon Technologies i Northrop Grumman

Wizualizacja prototypu HAWC, jaką posługują się korporacje Raytheon Technologies i Northrop Grumman. Fot. Northrop Grumman.

18 lipca korporacja Northrop Grumman i rządowa agencja DARPA opublikowały komunikaty o przeprowadzeniu drugiej udanej pomyślnej próby prototypu HAWC konstrukcji zespołu Raytheon Technologies i Northrop Grumman. HAWC to prefiguracja lub analog lotniczego hipersonicznego pocisku manewrującego z odrzutowym napędem marszowym.

Agencja DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) wczoraj podała, że na początku lipca z powodzeniem przebadano w locie prototyp HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept). Po zwolnieniu HAWC-a spod przenoszącego go samolotu nieujawnionego typu, prototyp najpierw rozpędził się za pomocą przyśpieszacza rakietowego, a po osiągnięciu odpowiedniej prędkości nastąpił zapłon strumieniowego silnika marszowego z naddźwiękową komorą spalania (ang. scramjet), który zapewnił lot z prędkością przelotową ponad Ma=5 przez ponad 300 mil morskich (ponad 555 km) na wysokości ponad 60 000 stóp (ok. 18 300 m). Z tego wynika, że głównym celem tego testu było przebadanie silnika marszowego użytego w prototypie HAWC autorstwa zespołu Raytheon Technologies i Northrop Grumman. Jak podała korporacja Northrop Grumman, odpalony HAWC poruszał się trajektorią, która miała zweryfikować założenia konstrukcyjne fazy projektowej, ich „graniczne wartości”.

Lipcowy test HAWC-a był drugim udanym, jeśli chodzi o konstrukcję przygotowaną wspólnie przez korporacje Raytheon Technologies (główny wykonawca) i Northrop Grumman (napęd). Poprzedni (zarazem pierwszy udany) odbył się we wrześniu 2021 r. Natomiast konkurencyjny zespół korporacji Lockheed Martin (główny wykonawca) i spółki Aerojet Rocketdyne (napęd) swoją jedyne badanie w locie, także zakończone powodzeniem, przeprowadził w marcu ub.r.

Oficjalnym celem programu HAWC, prowadzonym wspólnie przez DARPA i US Air Force, jest rozwój i przebadanie rozwiązań technicznych niezbędnych do skonstruowania lotniczego hipersonicznego pocisku manewrującego (z napędem odrzutowym) w akceptowalnej cenie. W ogólnie dostępnych oficjalnych dokumentach można znaleźć informację, że HAWC to tylko konstrukcja rozwojowa, demonstrator rozwiązań technicznych, które następnie mogą być (będą) wykorzystane w seryjnym lotniczym pocisku (lub pociskach) tej klasy. Przy czym program HAWC ma przejść (po jego pomyślnym ukończeniu) w kolejny program, najwyraźniej w przyszłym roku, czyli MoHAWC, będący kontynuacją poprzednika. W obecnym roku budżetowym DARPA na rozwój HAWC dostała 10 mln USD. Natomiast w kolejnym swoim budżecie DARPA wnioskuje o 60 mln USD na program MoHAWC. Przyjmuje się, że rozwiązania techniczne przebadane w programie HAWC/MoHAWC będą wykorzystane w programie lotniczego hipersonicznego pocisku HACM (Hypersonic Attack Cruise Missile) dla US Air Force. Obserwatorem programu HAWC jest też US Navy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc