Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Canberra zamówiła Boxery w imieniu Berlina

Australia zamówiła kołowe wozy bojowe Boxer dla Bundeswehry. Pojazdy zostaną wyprodukowane w Australii na niemieckiej licencji. Fot. Rheinmetall

10 kwietnia rząd Związku Australijskiego złożył w grupie przemysłowej Rheinmetall AG zamówienie na produkcję 123 kołowych wozów bojowych Boxer dla Bundeswehry.

Pojazdy zostały zamówione w ramach programu Schwerer Waffenträger Infanterie (ciężki nośnik uzbrojenia piechoty, sWaTrInf). Umowa ta jest konsekwencją negocjacji i szeregu porozumień, jakie zawarto między Berlinem a Canberrą w 2023 r., a także decyzji Komisji Budżetowej Bundestagu z 20 marca br. Boxer z Australii zamiast Wieseli (zbiam.pl) i umowy o wartości ok. 2,7 mld EUR zawartej 21 marca przez Rheinmetall AG z Federalnym Biurem ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr). Zakup jest realizowany w formule międzyrządowej, na mocy umowy między władzami federalnymi Republiki Federalnej Niemiec i Związku Australijskiego. Głównym wykonawcą kontraktu jest Departament Obrony Związku Australijskiego, który z kolei wyznaczył spółkę Rheinmetall Defence Australia jako podwykonawcę. Głównym kooperantem będzie Rheinmetall Landsysteme. Spośród 123 zamówionych, ponad setka pojazdów powstanie na terenie Australii.

Umowę podpisali gen. mjr Jason Blain (po lewej), Szef Pojazdów Opancerzonych Australijskich Sił Obrony (Head of Armoured Vehicles in the Australian Defence Force) i Nathan Poyner, prezes Rheinmetall Australia. Na uroczystości obecna była także ambasador RFN w Australii Beate Grzeski. Fot. Rheinmetall

Wóz bojowy Schwerer Waffenträger Infanterie wywodzić się będzie z australijskiego rozpoznawczego Boxera Combat Reconnaissance Vehicle (CRV). Pierwowzór kołowego bojowego wozu piechoty Bundeswehry (o ile można go tak określić, bowiem wg niektórych źródeł ma zabierać zaledwie czteroosobową sekcję piechoty) to bojowy wóz rozpoznawczy z dwuosobową wieżą Lance 2 Block II z 30 mm armatą automatyczną MK30-2/ABM sprzężoną z 7,62 mm karabinem maszynowym (docelowo również wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS). Podwozie będzie zbliżone do Boxera A3 z dopuszczalną masą całkowitą wynoszącą 38,5 t, wzmocnionym zawieszeniem z nowymi kołami i mocniejszym silnikiem. Skompletowany w Niemczech pojazd testowy zostanie przekazany użytkownikowi jeszcze w 2024 r., a dostawy seryjnych rozpoczną się w 2025 r. Na ten rok zaplanowano przekazanie 19 wozów, także powstałych w Niemczech, choć z udziałem komponentów z Australii, a od 2026 r. użytkownik otrzymywać ma po 25 pojazdów rocznie i będą to pojazdy wyprodukowane w Australii. Ostatnie trzy dotrą do Niemiec w 2030 r. Boxery sWaTrInf zastąpią w służbie transportery gąsienicowe Wiesel 1.

Poza dostawą samych wozów bojowych, umowa obejmuje kompleksowy pakiet logistyczny, mający zapewnić dostępność na poziomie 70% po pięciu latach od dostarczenia pierwszej serii. Umowę obowiązującą do 2030 r. można przedłużyć o dwa lata. W tym czasie wyprodukowane w Australii Boxery zostaną całkowicie wprzęgnięte w istniejący system logistyczny Bundeswehry. Niemcy otrzymają również: dokumentację techniczną, narzędzia specjalistyczne i sprzęt diagnostyczny. Ponadto umowa obejmuje pakiet szkolny, zawierający m.in.: pięć symulatorów misji, sześć symulatorów pojazdu, dwa systemy szkolne dla załóg wież, system szkolenia mechaników i system AGDUS do szkolenia bojowego w warunkach polowych. Pakiet zawiera również instrukcje, wirtualne materiały szkoleniowe i inne usługi.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc