Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjski niszczyciel rakietowy typu 45 w Odessie

Marynarka Wojenna Ukrainy

7 października br. – a więc w dniu, w którym ukraińska delegacja państwowa z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim na czele złożyła wizytę w bazie morskiej brytyjskiej marynarki wojennej HMNB Portsmouth – do portu wojennego w Odessie wszedł niszczyciel Royal Navy HMS Dragon, którego portem macierzystym jest właśnie wymieniona baza.   

Przyjacielska wizyta brytyjskiego niszczyciela typu 45 na Ukrainie ma potrwać do 12 października. Według służb prasowych dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy, program wizyty niszczyciela HMS Dragon obejmuje m.in. spotkanie delegacji przedstawicieli sił zbrojnych dwóch państw, wspólne szkolenie marynarzy na pokładzie okręty, a także przeprowadzenie ćwiczenia typu PASSEX w pobliżu Odessy.

Brytyjski niszczyciel HMS Dragon wchodzi do portu w Odessie. Fot.: Marynarka Wojenna Ukrainy.

Brytyjski niszczyciel HMS Dragon wchodzi do portu w Odessie. Fot.: Marynarka Wojenna Ukrainy.

HMS Dragon, który zawinął do portu wojennego w Odessie, to jeden z sześciu służących w Royal Navy niszczycieli rakietowych typu 45., zbudowanych przez koncern BAE Systems. Okręt wszedł do służby w kwietniu 2012 r., a jego budowa trwała niecałe siedem lat (stępkę jednostki położono w grudniu 2005 r.).

Okręty brytyjskiej marynarki wojennej regularnie pojawiają się w Odessie, przy czym począwszy od 2017 r. wizyty takie odbywają się coraz częściej. Przykładowo, inny niszczyciel typu 45 HMS Duncan był w Odessie w latem 2017 r. i zimą 2018 r., a następnie znów latem 2019 r. W ostatnich latach na Ukrainie kilkakrotnie wizyty składał też brytyjski okręt wywiadowczy HMS Echo (ostatnio w maju ub.r.). Każda wizyta okrętu Royal Navy w bazie ukraińskiej marynarki wojennej w Odessie była wykorzystywana do oficjalnych spotkań, wymiany doświadczeń, wspólnych ćwiczeń, a także, co pokazały wydarzenia ostatnich dni, reklamowania produktów brytyjskiego przemysłu okrętowego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński składa wizytę w bazie Royal Navy HMNB Portsmouth. Fot.: president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński składa wizytę w bazie Royal Navy HMNB Portsmouth. Fot.: president.gov.ua

7 października br., gdy brytyjski okręt wpłynął do portu w Odessie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński złożył wizytę w bazie Royal Navy HMNB Portsmouth, gdzie obejrzał m.in. najnowszy lotniskowiec brytyjskiej floty HMS Prince of Wales (to jeden z dwóch lotniskowców typu Queen Elizabeth, wszedł do służby w grudniu 2019 r.). Tego samego dnia podpisano porozumienie o rozszerzonej współpracy wojskowej, obejmujące możliwość uruchomienia linii kredytowej na kwotę 1,6 mld dolarów, którą Ukraina będzie mogła przeznaczyć na zakup ośmiu okrętów rakietowych (najprawdopodobniej chodzi o jednostki typu Super Vita). Jak już pisaliśmy na zbiam.pl, dwa pierwsze okręty miałyby zostać zbudowane przez koncern BAE Systems w Wielkiej Brytanii, za budowę sześciu kolejnych – dzięki transferowi technologii – odpowiadałby przemysł ukraiński.

Kontrakt wprawdzie jeszcze nie został podpisany, ale jeśli do tego dojdzie, umowa będzie stanowiła doskonały przykład skuteczności brytyjskiej dyplomacji morskiej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc