Zaloguj

Brytyjskie okręty bliżej Ukrainy

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

7 października, w czasie wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii, doszło do podpisania memorandum w sprawie zacieśnienia współpracy pomiędzy państwami w zakresie wojskowym. Dodatkowo obejmuje ono uruchomienie linii kredytowej na zakup okrętów wojennych. 

Powyższa linia kredytowa ma wartość 1,6 mld dolarów i w momencie wykorzystania ma być spłacana przez okres dziesięciu lat. W jej ramach rząd Ukrainy może zamówić osiem okrętów rakietowych, których dostawcą zostanie koncern BAE Systems - według upublicznionych informacji, pierwsze dwie jednostki zostałyby zbudowane w Wielkiej Brytanii, a pozostałe na mocy transferu technologii na Ukrainie. Powyższy projekt może być elementem programu modernizacji technicznej sił morskich, który obejmie także zakupy w Stanach Zjednoczonych. 

Obecnie BAE Systems ma w swojej ofercie okręty rakietowe typu Super Vita, które zostały zamówione przez Grecję. Wersja dla tego państwa ma pełną wyporność 670 ton, kadłub o długości 62 metrów i uzbrojenie składające się z armaty Leonardo Super Rapid 76 mm, dwóch armat 30 mm, ośmiu wyrzutni pocisków przeciwokrętowych MBDA Exocet MM40, a także wyrzutni Mk 31 systemu RAM. Konfiguracja dla Ukrainy może być inna, w zależności od wymagań potencjalnego zamawiającego. 

Co należy podkreślić, brytyjska inicjatywa z linią kredytową przeznaczoną na zakup okrętów w stoczniach lokalnych nie jest niczym niezwykłym. Podobna propozycja, nieoficjalnie, została złożona, jakiś czas temu, Polsce w związku z propozycją dostawy fregat typu Arrowhead w ramach programu Miecznik. 

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Brytyjskie okręty bliżej Ukrainy”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc