13 lipca okręt szkolny ORP Wodnik, jako pierwszy współcześnie pod biało-czerwoną banderą, zacumował na nowojorskim Manhattanie. Jednostkę i jej załogę powitał konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej Adrian Kubicki.
Historyczna wizyta okrętu RP w Nowym Jorku to część rejsu, w trakcie którego praktyki morskie odbywają podchorążowie z Polski, Kataru i Kuwejtu, studiujący na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Wodnik opuścił macierzysty Port Wojenny w Gdyni 12 czerwca. Polscy i katarscy podchorążowie z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywają praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Będą mieli okazję wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach z astronawigacji, gdzie uczyli się między innymi wyznaczać pozycję okrętu przy pomocy położenia ciał niebieskich. Ponadto przejdą szkolenie wachtowe oraz odbędą zajęcia z uwzględnieniem takich przedmiotów jak: nawigacja morska, astronawigacja, okrętowe urządzenia nawigacyjne, radionawigacja, meteorologia i oceanografia oraz wiedza okrętowa. Natomiast podchorążowie z Polski i z Kuwejtu studiujący na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym, czyli przyszli mechanicy okrętowi, odbywają praktykę specjalistyczną. Zapoznają się z urządzeniami okrętowymi, ich obsługą i dokumentacją, pełnią wachty morskie w siłowniach okrętowych oraz poznają zagadnienia dotyczące dowodzenia działem okrętowym.
Okręt szkolny ORP Wodnik (251) projektu 888 Łabędź przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wszedł do służby 27 maja 1976 roku. Przed rejsem, w 2020 roku został wyremontowany i zmodernizowany w szczecińskiej stoczni NET MARINE – Marine Power Service Sp. z o.o. Do tej pory wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji „Pustynna burza” – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tych działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”.
W trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych Ameryki załoga ORP Wodnik uczestniczyła w kilku spotkaniach i podejmowała gości. Między innymi złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.
Zdjęcia: W. Maślanka/Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ciekawe materiały. Jak widać potrzeba nam nawet nowego okrętu szkolnego że względu na wiek obecnego. To kolejny okręt obok okrętów ratowniczych, logistycznych, transportowych, niszczycieli mina nawet korwet, który może być wykonany przez polskie stocznie i być częścią planu odbudowy naszego przemysłu stoczniowego. Gdyby władze państwowe rzeczywiście chciały to te zamówienia połączone z inwestycjami w stocznie i ich kadry wraz z odpowiednią legislacją i promocją eksportową mogą doprowadzić do realnego postawienia na nogi krajowego przemysłu stoczniowego