Po raz pierwszy ćwiczenie ,,Iniohos” zorganizowano w 1988 r. i nie było to duże ćwiczenie. Brało w nim udział tylko lotnictwo Sił Powietrznych Grecji, samoloty biorące udział w ćwiczeniu latały z bazy Larissa, gdzie stacjonuje 110. Skrzydło Bojowe. W kolejnych latach ćwiczenie to rozrastało się, a udział w nim brało lotnictwo wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Grecji – Sił Powietrznych, Sił Morskich i Sił Lądowych, a uczestniczące w nich statki powietrzne wykonywały loty ze swoich baz macierzystych.
W 2013 r. ćwiczenie to było już bardzo duże, brały w nim udział ekipy z innych państw, a bazą z której operowały statki powietrzne uczestników była Andravida na Peloponezie. W 2015 r. w ćwiczeniu wzięły udział siły powietrzne Stanów Zjednoczonych i Izraela. Rezultaty były zachęcające, uczestnicy ci bowiem potwierdzili chęć wzięcia udziału w edycji w 2016 r., wówczas Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w Europie wysłały na ćwiczenie kilka samolotów F-15E Strike Eagle z 492. Dywizjonu Myśliwskiego z bazy Lakenheath w Wielkiej Brytanii.
Ćwiczenie ,,Iniohos 2017” zaczęło się 27 marca i trwało do 7 kwietnia. Brało w nim udział dwóch nowych uczestników – Zjednoczone Emiraty Arabskie z sześcioma samolotami F-16E Desert Falcon i Siły Powietrzne Włoch z sześcioma AMX z 51. Pułku, 132. Dywizjonu stacjonującego w bazie Istrana. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wysłały osiem samolotów F-16 z bazy Rezerw Sił Powietrznych Homestead na Florydzie, z 482. Skrzydła Myśliwskiego, Siły Powietrzno-Kosmiczne Izraela uczestniczyły z tuzinem F-16 należących do 101. i 105. Dywizjonu z bazy Hatzor oraz z samolotem dozoru radiolokacyjnego Eitham.Jak zawsze największym uczestnikiem były Siły Powietrzne Grecji z samolotami F-4E AUP Phantom II z 338. Dywizjonu stacjonującego w bazie Andravida, Mirage 2000D z 331. dywizjonu z bazy Tanagra, F-16 Block 50 z 341. i 347. Dywizjonu z Nea Anchialos, F-16 Block 50 z 340. Dywizjonu z Souda i F-16 Block 52 Advanced z 335. i 336. Dywizjonu z bazy Araxos.
Podobnie jak w poprzednim roku do ćwiczenia wybrano bazę Andravida gdzie stacjonuje 117. Skrzydło Bojowe, składające się z dywizjonów 338. i 339., wyposażonych w F-4E AUP, ponieważ baza ta jest położona daleko od Turcji, dzięki czemu można uniknąć działań związanych z rozpoznaniem elektronicznym oraz uniknąć spotkań z tureckimi wojskowymi statkami powietrznymi. Ponadto baza ta ma dobre zaplecze umożliwiające przyjęcie dużej liczby różnych samolotów i śmigłowców.
W ćwiczeniu brało udział ponad 80 odrzutowych samolotów bojowych, wykonano więc łącznie ponad 700 wylotów ćwiczebnych, w dzień i w nocy, po 4-5 misji każdego dnia. Ćwiczono dzięki temu działania w dużych połączonych ugrupowaniach COMAO, z wykorzystaniem samolotów bojowych, dozoru radiolokacyjnego oraz śmigłowców do bojowych misji poszukiwawczo-ratowniczych, zgodnie z potrzebami uczestników.
W Grecji załogi mogły ćwiczyć bez ograniczeń typowych dla zatłoczonej europejskiej przestrzeni powietrznej. W istocie ćwiczenia w północnej czy centralnej Europie są zawsze kompromisem pomiędzy potrzebami operacyjnymi a możliwościami wykorzystania przestrzeni powietrznej. Innym czynnikiem ograniczającym ćwiczenia w Europie północnej i centralnej jest pogoda, często deszczowa i mglista o tej porze roku, czasem uniemożliwia to wykonywanie lotów na małej wysokości nad morzem.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu