Akt przekazania śmigłowców, w obecności m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, podpisali gen. bryg. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, i Janusz Zakręcki, prezes zarządu Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. z Mielca, które wyprodukowały wiropłaty.
Black Hawki dla Wojsk Specjalnych zostały zamówione 25 stycznia 2019 r. Zawarta wówczas umowa z należącymi do korporacji Lockheed Martin zakładami z Mielca dotyczyła dostawy czterech maszyn wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt niezbędny do obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje z kolei kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Śmigłowce zostały zamówione w konfiguracji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, w której oprócz standardowego wyposażenia producenta wejdą m.in.: wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności, uzbrojenie i wyposażenie specjalistyczne zgodne z wymaganiami użytkownika, wyposażenie umożliwiające transport ładunków, wyposażenie wspomagające ewakuację rannych, systemy łączności i transmisji danych zgodne z wymaganiami NATO, systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO/NATO, systemy samoobrony oraz osłony balistyczne śmigłowca i załogi. Szczegółowe informacje dotyczące uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia śmigłowców są niejawne.
Całkowita wartość umowy wyniosła 683,4 mln PLN brutto, a koszt pojedynczego śmigłowca wraz z podstawowym wyposażeniem wynosi ok. 75 mln PLN brutto.
Dostawca sprzętu zobowiązał się do zapewnienia należytej sprawności technicznej śmigłowców przez cały okres ich eksploatacji.
Realizacja umowy podzielona została na kilka etapów i ostatecznie zakończyć ma się w 2024 r., kiedy wykonane zostaną ostatnie przedsięwzięcia szkoleniowe oraz związane ze wsparciem logistycznym.
Przekazanie śmigłowców 20 grudnia 2019 r. kończyło pierwszy etap umowy, związany z dostawą maszyn, które otrzymały dotąd tylko niektóre elementy zaplanowanego wyposażenia specjalistycznego oraz zestawu uzbrojenia. Na pierwszy rzut oka widać było, że nie mają one systemów samoobrony, głowic optoelektronicznych, radarów pogodowych, a zestaw zamontowanych anten systemów łączności był standardowy dla maszyn wersji S-70i. Brakujące elementy (nie jest powiedziane, że wszystkie wspomniane wcześniej systemy znajdą się w jego zestawie) wyposażenia mają zostać zamontowane i zintegrowane – jak można było się dowiedzieć w kuluarach uroczystości – przede wszystkim na przestrzeni tego roku. Biorąc pod uwagę podaną cenę śmigłowca w bazowej konfiguracji, na specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie przypada co najmniej 200 mln PLN z ogólnej kwoty kontraktu.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu