Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie wzmacniają wysunięty związek taktyczny

USS Oscar Austin (DDG 79) typu Arleigh Burke Flight IIA wchodzi do bazy w Rota. Fot. U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet/platforma X

15 października do amerykańskiej bazy US Navy (Naval Station Rota) w hiszpańskiej Rocie wszedł niszczyciel USS Oscar Austin (DDG 79) typu Arleigh Burke Flight IIA, wzmacniając tym samym dotychczasowe siły amerykańskie na stałe bazujące w europejskim porcie do pięciu niszczycieli.

Cumując w Rocie, Oscar Austin oficjalnie zmienił swój port macierzysty oraz podporządkowanie operacyjne. Dotychczas bowiem wchodził w skład 2. Dywizjonu niszczycieli (DESRON 2) z portem macierzystym w bazie US Navy w Norfolk w stanie Wirginia. Z dniem 15 października dowodzony przez kmdr. por. Scotta Burrilla okręt został podporządkowany rozkazom dowódcy 60. dywizjonu niszczycieli (DESRON 60) stanowiącego jednocześnie Zespół Task Force 65, znany także jako Forward Deployed Naval Forces-Europe (FDNF-E). Aktualnym dowódca tego zespołu taktycznego jest, od 6 sierpnia 2022 roku, kmdr Edward Sundberg. Symbolicznym zakończeniem procesu transferu niszczyciela było wciągniecie na jego maszt hiszpańskiej flagi, którego dokonali wspólnie dowódca amerykańskiego okrętu oraz dowódca 41. Dywizjonu fregat Armada Española, kmdr (capitán de navío) Ernesto Guesos.

Wzmocnienie sił w Rota było możliwe dzięki, podpisanemu 8 maja 2023 roku, aneksowi do umowy amerykańsko–hiszpańskiej w kwestii obronnej. Umowa ta zakładała zwiększenie liczby stacjonujących w Rota okrętów z czterech do sześciu. Jak zatem z tego wynika DDG 79 jest jednym z dwóch okrętów tego typu, które wyznaczone zostały do wzmocnienia amerykańskiego zespołu. Według przyjętego harmonogramu druga jednostka przebazowana zostanie do Europy w 2026 roku i póki co nie ujawniono, który z niszczycieli typu Arleigh Burke to będzie.

Obecnie poza DDG 79 w skład DESRON 60 wchodzą jeszcze: USS Arleigh Burke (DDG 51), USS Roosevelt (DDG 80), USS Bulkeley (DDG 84) oraz USS Paul Ignatius (DDG 117). Poza pierwszym z wymienionych (należącym do serii Flight I) wszystkie pozostałe zbudowano w odmianie Flight IIA. Warto wspomnieć, że cechami charakterystycznymi amerykańskich niszczycieli detaszowanych do Europy jest modyfikacja systemów uzbrojenia oraz elektroniki. Związane jest to z instalacją na wszystkich okrętach bez wyjątku (na rufie) rakietowego systemu obrony bezpośredniej Raytheon SeaRAM w miejscu przestarzałego Rautheon Mk15 Phalanx Block 1B. Dodatkowo trzy z pięciu Burke’ów otrzymały, pracujący w paśmie I (8-10 GHz), radar Northrop Grumman AN/SPQ-9B.

USS Oscar Austin jest pierwszym niszczycielem typu Arleigh Burke zbudowanym wg znacząco zmodyfikowanych planów i należącym do najdłuższej bo liczącej łącznie aż 47 okrętów (w tym trzy należące do wersji tzw. Restart, a 10 do odmiany Technology Insertion) tzw. transzy Flight IIA. Zamówienie na przyszłego Austina stocznia Bath Iron Works otrzymała 20 lipca 1994 roku, stępkę położono 9 października 1997 roku a do służby okręt przyjęto 19 sierpnia 2000 roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc