26 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) oraz niszczyciel USS Gravely (DDG 107) opuściły Morze Czerwone i przez Kanał Sueski przeszły na Morze Śródziemne.
Komunikat nie obejmuje innych okrętów grupy bojowej, przede wszystkim krążownika USS Philippine Sea (CG 58) oraz niszczyciela USS Mason (DDG 87). Wskazuje natomiast, że po dłuższej obecności na wodach południowego Morza Czerwonego, na powyższym obszarze następuje redukcja sił amerykańskich. Powyższy akwen opuścił już także niszczyciel USS Carney (DDG 64), którego załoga może pochwalić się zestrzeleniem dużej liczby pocisków manewrujących i bezzałogowych aparatów latających na wodach Morza Czerwonego, a także bojowym wykorzystaniem pocisków RIM-161 SM-3 Block IIA przeciwko pociskom balistycznym odpalonym przez Iran w kierunku Izraela.
Pomimo wycofania okrętów z Morza Czerwonego, Amerykanie wraz ze społecznością międzynarodową, nadal prowadzą prace nad zapewnieniem wolności i swobody żeglugi w regionie. Od 16 kwietnia można odnotować zmniejszenie aktywności Huti w atakach na żeglugę międzynarodową. Nie można wykluczyć, że wkrótce w rejon przypłynie grupa bojowa lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN 75), która przechodzi szkolenie na wodach Oceanu Atlantyckiego przed tegorocznym rejsem operacyjnym.
Grupa bojowa lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) opuściła bazy na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych (Norfolk i Mayport) w połowie października 2023 roku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu