24 maja Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy z międzynarodowym konsorcjum w sprawie realizacji Przemysłowego Studium Wykonalności projektu konstelacja mikrosatelitów optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Jest to wstęp do programu Mikroglob, który (w założeniu) ma zwiększyć świadomość sytuacyjną Sił Zbrojnych RP.
Wykonawcami umowy będzie konsorcjum składające się z Airbus Space oraz Creotech Instruments S.A.. O ile pierwszego z wymienionych podmiotów nie trzeba przedstawiać, tak jego polski partner to wiodący producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki. Zlecone badania naukowe mają na celu zdefiniowanie architektury systemu, który w przyszłości ma stanowić ważny element budowy świadomości sytuacyjnej. Postępowanie przetargowe w powyższej kwestii uruchomiono w lipcu 2022 roku. Prace mają zostać zrealizowane w ciągu czterech miesięcy od podpisania kontraktu.
Rozbudowa zdolności rozpoznawczych jest prowadzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej od dłuższego czasu. W przypadku systemów kosmicznych, od 2014 roku, obowiązuje umowa z Republiką Włoską odnośnie pozyskiwania danych z konstelacji COSMO-SkyMed. Dodatkowo w grudniu ubiegłego roku podpisano kontrakt w sprawie dostawy dwóch satelitów rozpoznania obrazowego wraz z naziemną stacją odbiorczą – dostawcą jest koncern Airbus. Uzupełnieniem systemów satelitarnych będą jednostki rozpoznawcze, które mają otrzymać m.in. dwa nowe okręty, a jak ujawnił w maju br. minister obrony Mariusz Błaszczak, prowadzone są rozmowy ze Szwecją w sprawie zakupu samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu