Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sonda Lucy rozpoczyna przygotowania do startu

Zbudowana przez Lockheed Martin sonda kosmiczna bezpiecznie wylądowała w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego 30 lipca. Fot. Lockheed Martin

30 lipca, należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy przybyła do Kennedy Space Center na Florydzie, aby rozpocząć przygotowania do startu i rozpoczęcia misji, które nastąpią jesienią tego roku.

„Ta sonda kosmiczna to o wiele więcej niż tylko sprzęt, to dzieło sztuki, i jestem niesamowicie dumny z tego, jak odpowiedzialny za nią zespół zorganizował się, aby zbudować go podczas globalnej pandemii” – powiedział Rich Lipe, menedżer Lockheed Martin dla programu Lucy. „Możliwość bycia w tym miejscu, właśnie teraz, w trakcie przygotowań do startu – to wspaniałe uczucie”.


Sonda Lucy, zaprojektowana i zbudowana przez Lockheed Martin dla NASA, pozwoli ludzkości po raz pierwszy przyjrzeć się z bliska nieuchwytnym asteroidom trojańskim Jowisza. Te obiekty niebieskie są ważne, ponieważ naukowcy wierzą, że mogą zawierać wskazówki na temat powstawania naszego Układu Słonecznego i planet.

Niezwykle cenna przesyłka

W piątek, 30 lipca, tuż przed świtem, Lucy postawiła pierwsze kroki w swojej zaplanowanej na 12 lat i liczącej cztery miliardy mil odysei do „skamieniałości” Układu Słonecznego, kiedy została załadowana do samolotu transportowego w Kolorado.

Fot. Lockheed Martin

A przetransportowanie prawie jednotonowego statku kosmicznego, budowanego przez 18 miesięcy to nie lada wyczyn.

Po przekształceniu kontenera transportowego w pomieszczenie absolutnie sterylne, zespół inżynierów Lockheed Martin ostrożnie umieścił Lucy w środku i załadował sondę na specjalną ciężarówkę transportową. Wszystko to odbyło się w zakładzie firmy w Littleton w stanie Kolorado.

Ciężarówka, pod nadzorem eskorty policyjnej, dotarła do bazy sił kosmicznych Buckley w Aurora w stanie Kolorado, gdzie zespół około 40 osób z Lockheed Martin, NASA i Southwest Research Institute spotkał Lucy i bezpiecznie załadował sondę na samolot transportowy C-17.

Po wylądowaniu w Kennedy Space Center, Lucy została przeniesiona do Astrotech Space Operations, gdzie rozpocznie przygotowania do 23-dniowego okna startowego, które rozpocznie się 16 października br.

Co czeka Lucy w podróży?

Po testach przedstartowych, integracji pojazdu startowego i starcie na rakiecie Atlas V 401, droga, która czeka Lucy, pozwoli sondzie odwiedzić rekordową liczbę aż ośmiu asteroid.

W ramach bardzo złożonej trajektorii orbitalnej Lucy będzie przelatywać obok jednej asteroidy Pasa Głównego i siedmiu asteroid trojańskich – starożytnych obiektów uwięzionych w studniach grawitacyjnych utworzonych przez połączone przyciąganie Jowisza i Słońca, w pobliżu tak zwanych punktów Lagrange'a. Pierwsza grupa tych ciał niebieskich prowadzi, a druga podąża za Jowiszem na jego orbicie.

Sonda użyje precyzyjnych instrumentów do zbadania geologii, składu powierzchni i właściwości fizycznych asteroid trojańskich. Teoria naukowa stawia hipotezę, że obiekty te zostały rozproszone podczas tworzenia naszego zewnętrznego Układu Słonecznego około 4 miliardy lat temu, a później zostały przechwycone przez orbitę Jowisza – pozostając tam bez zakłóceń przez miliardy lat.

Te prawdziwe „skamieliny” Układu Słonecznego mogą zawierać wskazówki na temat warunków, w jakich powstawały planety, prowadząc do jeszcze lepszego zrozumienia pochodzenia samej ludzkości.

Pierwszy przelot Lucy do najbliższej asteroidy ma miejsce w 2025 roku, a ostatni planowany przelot będzie miał miejsce w 2033 roku.

O misji

Od ponad 50 lat Lockheed Martin pomaga NASA w badaniu każdej planety w naszym Układzie Słonecznym i kontynuuje opracowywanie nowych technologii dla przyszłych misji kosmicznych, takich jak Lucy.

Lucy jest siódmą z 13 misji klasy Discovery NASA, w których uczestniczył Lockheed Martin. Firma zbuduje również dwa statki kosmiczne NASA, które pod koniec dekady będą zmierzać na Wenus.

Firma Lockheed Martin Space zaprojektowała, zbudowała, przetestowała i będzie obsługiwać Lucy w swoim zakładzie w Littleton w stanie Kolorado. Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt w stanie Maryland zajmuje się ogólnym zarządzaniem misją, inżynierią systemów i bezpieczeństwem oraz płynnością przebiegania misji. Southwest Research Institute w Boulder w stanie Kolorado jest główną instytucją badawczą i będzie obsługiwać Science Operations Center (SOC). Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama zarządza programem Discovery dla agencji Dyrekcji Misji Naukowych w Waszyngtonie.

Źródło: Lockheed Martin.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc