Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwie (lub trzy?) firmy w kolejnym etapie postępowania na ARV dla US Marine Corps

Dwie firmy będą rywalizować o zamówienie w programie ARV, czyli następcy kołowego bojowego wozu rozpoznawczego LAV-25 (zdj.) dla US Marine Corps ‒ General Dynamics Land Systems i Textron Systems. Czują one jednak na karkach oddech BAE Systems... Fot. US Marine Corps

16 lipca Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (US Marine Corps) wskazał dwie firmy, które wezmą udział w kolejnym etapie postępowania mającego wyłonić następcę przestarzałych kołowych pojazdów rozpoznawczych LAV-25. Będą to General Dynamics Land Systems i Textron Systems.

Program ARV (Advanced Reconnaissance Vehicle, pol. zaawansowany pojazd rozpoznawczy, patrz WiT 6/2019) jest na etapie negocjacji kontraktów na budowę prototypów pojazdów. W negocjacjach bierą udział firma Textron Systems, oferująca rozpoznawczy pojazd Cottonmouth, a także GDLS, jednakże o ofercie producenta LAV-25 i Strykera wiadomo znacznie mniej. Jeden z przedstawicieli koncernu powiedział jedynie, że firma „dostosowała się do 10-letniej inicjatywy transformacyjnej US Marine Corps (patrz WiT 12/2020), której kluczowym obszarem jest budowa zdolności rozpoznawczych XXI wieku, o wysokiej mobilności na lądzie i w wodzie”. Co może kryć się za tą deklaracją, tego jeszcze nie wiadomo. Co ciekawe, w grze jest również BAE Systems ‒ US Marine Corps ma zamiar współpracować ze spółką w celu zbadana możliwości dostosowania amfibijnego transportera opancerzonego ACV 1.1 do pełnienia funkcji wozu rozpoznawczego, spełniającego wymagania programu ARV.

Przewidywana wielkość kontraktów na budowę prototypów nie jest znana, podobnie, jak koszt ich wstępnej oceny. Kolejna faza projektu polegałaby już na ocenie dwóch wybranych ofert konkurencyjnych, zaś wybór zwycięskiego podmiotu i jego oferty nastąpić miałby w roku podatkowym 2024. W planach jest zakup ok. 500 pojazdów, które zastąpią ok. 600 LAV-25. Maksymalna wartość zamówienia jest szacowana na 6,8 mld USD, zaś czas realizacji kontraktu przewidziano na pięć lat. Zgodnie z informacjami sprzed kilku miesięcy, ARV ma być już nie tylko pojazdem rozpoznawczym, lecz swego rodzaju „zestawem zdolności”, które zapewnić mają różne środki ‒ prowadzenie rozpoznania ma być tylko jednym z nich.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc