Nie każdy wie, że Mercedes-Benz klasy G, który dziś jest uznawany za prawdziwy symbol luksusu, pierwotnie był autem przeznaczonym dla armii. Jak to się stało, że w ciągu kilkudziesięciu lat diametralnie zmienił swoje przeznaczenie?
Historia Mercedesa klasy G zaczyna się w lutym 1979 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszą generację tego typu samochodów. Auto miało być lekkie i funkcjonalne, umożliwiać przemieszczanie się w trudnych, niesprzyjających okolicznościach. Terenowe auto pierwotnie były przeznaczone dla armii. Z tego względu zadbano o to, aby samochód był w pełni praktyczny, a jednocześnie komfortowy. Warto zauważyć, że już w 1979 roku Mercedes zaprezentował klasę G nie tylko w terenowym wydaniu, ponieważ ukazał się też samochód z nadwoziem kabrioletu.
W kolejnych latach praktyczne auto terenowe zyskało dodatkowe udogodnienia. W pierwszej kolejności dodano innowacyjne silniki, które wyposażono we wtryski Bosha, czyli znanego i cenionego producenta części motoryzacyjnych. W tym samym czasie listę opcjonalnego wyposażenia rozwinięto między innymi o klimatyzację, większy zbiornik paliwa oraz automatyczną skrzynię biegów. Z czasem dodawano kolejne udogodnienia, które miały polepszyć możliwości samochodu lub komfort kierowcy. Do tego typu rozwiązań należy na przykład system wspomagania kierownicy, który Mercedes dodał do samochodów klasy G pod koniec lat 80.
Niedługo później zaprezentowano drugą generację Mercedesa klasy G. Samochód zmienił przeznaczenie. Druga generacja nie przypominała już terenówki przeznaczonej dla wojska. Mercedes postawił na udogodnienia służące komfortowi kierowców. Samochód wciąż był dużych rozmiarów i cechował się wysokim zawieszeniem. Dodano jednak skórzaną tapicerkę, poduszki powietrzne, wspomaganie hamowania przez system ABS. W kolejnych dekadach Mercedes klasy G stawał się coraz bardziej nowoczesnym i luksusowym autem, ponieważ dodawano do niego wiele innowacyjnych udogodnień, między innymi związanych ze światłami LED.
W Polsce popularne jest kupowanie starszych modeli klasy G z zagranicy. Przed dokonaniem transakcji warto prześledzić historię pojazdu za pomocą carVertical.
Kolejnym krokiem było przystosowanie Mercedesa klasy G do standardów ekologicznych oraz narastających wymagań konsumentów. Miało to miejsce już w drugiej dekadzie XXI wieku. W 2018 roku zaprezentowano Mercedesa klasy G trzeciej generacji, która okazała się prawdziwie rewolucyjnym rozwiązaniem. Konstrukcja pojazdu i jego wymiary zmieniły się po raz pierwszy. Zmieniono też zawieszenie na takie wykorzystujące konstrukcję wielowahaczową.
Zmiany, które przez lata wprowadzał Mercedes, były związane z narastającymi oczekiwaniami klientów. Mercedes klasy G pierwszej generacji miał być przeznaczony dla wojska, ale tłumy pokochały go za funkcjonalność. Później okazało się, że klienci stają się wymagający i pragną jeździć samochodem najwyższej jakości, więc Mercedes musiał rozpocząć wprowadzanie licznych zmian i udogodnień umożliwiających jazdę w bardziej komfortowych warunkach. W ostatnich latach istotne okazały się również kwestie ekologiczne, ponieważ konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to, aby jazda samochodem w jak najmniejszym stopniu szkodziła środowisku naturalnemu. Jeśli jednak wolisz postawić na starszy model i kupić auto używane, możesz sprawdzić jego przeszłość w wyszukiwarkach takich jak wspomniana wyżej lub bestvin.pl.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ekologizm jest ważny w neomarksistowskiej europce która przesiada się na taczki i rowery bo na Bliskim/Dalekim Wschodzie w Rosji czy USA ma to drugorzędne znaczenie