Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwecja pierwszym zagranicznym użytkownikiem zestawów przciwpancernych MBDA MMP

Szwecja zakupiła niewielką partię przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP. Na zdjęciu odpalenie pocisku MMP na poligonie Vidsel w Szwecji w ramach badań certyfikacyjnych w warunkach zimowych, prowadzonych przez francuskie Szefostwo Służb Technicznych Wojsk Lądowych (Section technique de l’Armée de terre, STAT) i nadzorowane przez Generalną Dyrekcję ds. Uzbrojenia (Direction générale de l’armement, DGA). Fot. MBDA/Anders Aberg

6 maja gen. bryg. Mikael Frisell, dyrektor Administracji ds. Materiałów Obronnych  (Försvarets materielverk) Ministerstwa Obrony Królestwa Szwecji poinformował o zawarciu umowy pomiędzy FMV a europejską grupą rakietową MBDA na dostawę próbnej partii przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (Missile Moyenne Portée, fr. pocisk średniego zasięgu) dla Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji (Försvarsmakten).

Umowę podpisano podczas niedawnej wizyty gen. Frisella w Paryżu. Nie wiadomo ile zestawów MMP jest przedmiotem umowy, ani jaka jest jej wartość. Poinformowano jednak, że testy MMP w Szwecji zostaną przeprowadzone w przyszłym roku. Zakup MMP może oznaczać wznowienie programu Robotsystem 58 (RBS 58), przerwanego w styczniu 2019 r. W ramach postępowania zainicjowanego pod koniec czerwca 2017 r. Szwecja planowała zakupić między III kwartałem 2019 r. a 2021 r. pewną liczbę wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych o zasięgu od 200 m do 4000 m, działających w trybach „wystrzel i zapomnij” (fire and forget) oraz „wystrzel i wskaż cel po odpaleniu” (lock on after launch). Zestawy miały być zakupione w wersji przenośnej i możliwej do instalacji na wozach bojowych, a więc do modernizacji szwedzkich Strf90 (lokalne oznaczenie CV90; dotychczas jedynie niderlandzkie CV9035NL z nowymi wieżami zostały zintegrowane z ppk Spike LR2). Pociski miały być zakupione wspólne z Litwą. Przerwanie programu zmusiło te ostatnie państwo do samodzielnego zakupu ppk (FGM-148 dla piechoty i Spike LR2 do bwp Vilkas).

Wznowienie programu zakupu nowych ppk dla szwedzkich wojsk lądowych może mieć związek z programem ogólnego rozwoju możliwości bojowych Försvarsmakten. Jeżeli testy poligonowe będą udane, można spodziewać się większego zamówienia na MMP, a tym samym wypełniona zostałaby luka powstała po wycofaniu w 2013 r. ppk RBS 56 i RBS 56B. Warto nadmienić, że nawet uwzględniając eksperymentalny charakter zakupu, Szwecja staje się pierwszym zagranicznym użytkownikiem MMP.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Szwecja pierwszym zagranicznym użytkownikiem zestawów przciwpancernych MBDA MMP”

  1. "podoba ci się" ???? Coś bardziej konkretnego wiesz na ten temat ---- czy też jest to TYLKO takie twoje totalne, subiektywne widzimisię ????

  2. System naprowadzania trzy reżimy-wystrzel i zapomnij,wystrzel i obserwuj koryguj, wystrzel lokalizuj i naprowadzaj, tryby ataku czołowy i z góry top attack.
    Przebijalność ponad 1000mm RHA osłoniętego pancerzem reaktywnym, producent deklaruje że pomysł na ASO też jest, ale nie chce powiedzieć jaki, całkiem fajny ppk.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc