3 marca w stoczni Newport News Shipbuilding w Newport News w Wirginii, zwodowano do rzeki James wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym przeznaczony dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Przyszły USS Montana (SSN 794), to 21. jednostka typu Virginia
US Navy zamówiła Montanę 24 kwietnia 2014 r. w korporacji Huntington Ingalls Industries (HII, właściciel Newport News Shipbuilding), rok później rozpoczęto jej budowę. Stępkę okrętu położono 16 maja 2018 r. 12 września 2020 r. dokonano chrztu, a w październiku jednostkę przesunięto z hali na dok, gdzie dokończono przygotowania do wodowania. Miała ona być przekazana odbiorcy w ubiegłym roku, ale pandemia COVID-19 wpłynęła na opóźnienie. Obecnie planowane jest dokończenie wyposażania, wykonanie prób na uwięzi, potem morskich i certyfikacji załogi PCU Montana (Pre-commissioning unit, określenie okrętu przed przejęciem do służby) do końca tego roku. W chwili wodowania jednostka była gotowa w 92%.
PCU Montana to trzeci okręt podserii Virginia Block IV, a jednocześnie dziesiąty tego typu zbudowany w Newport News Shipbuilding. Koszt 10 zamówionych Virginii Block IV wyniesie 17,6 mld USD. Głównym kontrahentem jest spółka General Dynamics i jej stocznia Electric Boat Co. w Groton w stanie Connecticut, zaś HHI występuje w roli podwykonawcy. Zasadniczą zmianą w stosunku do serii Block III były zmiany konstrukcyjne, które wpłynęła na ograniczenie planowych głównych napraw dokowych z czterech do trzech, co przełoży się na wydłużenie kampanii każdego z okrętów Block IV o jeden okres.
Okręty podwodne typu Virginia są przeznaczone do operowania na wodach przybrzeżnych i oceanicznych oraz prowadzenia na nich działań przeciw okrętom podwodnym, nawodnym, uderzeń na cele lądowe, wsparcia sił specjalnych operacji, obserwacji i rozpoznania, czy misji przeciwminowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Powoli okręty typu Los Angeles są zastępowane przez Virginie, szczególnie ciekawie brzmi pomysł zastosowania broni laserowej i hipersjonicznej na atomowych okrętach podwodnych.