Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Holandia zamówiła przeciwminowy toolbox

18 lutego Agencja Materiałów Obronnych (Defensie Materieel Organisatie) haskiego Ministerstwa Obrony i konsorcjum Belgium Naval & Robotics zawarły umowę na dostawę sześciu kompletów systemów bezzałogowych przeznaczonych do nowych okrętów przeciwminowych, które zasilą Królewską Marynarkę Wojenną Niderlandów.

Kontrakt jest wart ok. 20 mln EUR i stanowi uzupełnienie zamówienia na sześć okrętów bazowców systemów przeciwminowych, złożonego 22 maja 2019 r. Jest też kontynuacją realizacji programu modernizacji sił przeciwminowych flot Belgii i Niderlandów. Zakupione pojazdy posłużą początkowo w programie testów operacyjnych i ewaluacji (Operational Tests and Evaluation, OT&E) systemu rMCM, czyli robotic Mine Counter Measures (pol. zrobotyzowane środki przeciwminowe).

Program OT&E holenderskiej Koninklijke Marine został stworzony w celu przygotowania i przetestowania nowych doktryn operacyjnych związanych ze środkami rMCM. Zakres kontraktu pozwoli na ocenę działania narzędzi rMCM, obsługi systemów ich wodowania, wykorzystania oprogramowania do planowania i oceny dyslokacji bezzałogowców morskich, a także niektórych koncepcji wykorzystania operatorów, serwisu i szkolenia.

Belgium Naval & Robotics (konsorcjum celowe utworzone przez francuskie firmy Naval Group i ECA Group) dostarczy wszechstronny „zestaw narzędzi” (toolbox) MCM. Niestety, nie podano dokładnej liczby poszczególnych komponentów, niemniej w skład toolboxu wejdą: autonomiczne pojazdy podwodne A18-M z sonarami UMISAS, wykorzystującymi interferometryczną aperturę syntetyczną (synthetic aperture sonars, InSAS), przeznaczone do wstępnego wykrywania min; zdalnie sterowane pojazdy do identyfikacji obiektów niebezpiecznych Seascan Mk 2 i ich neutralizacji K-Ster; kutry bezzałgowe Inspector 90, skonteneryzowane stanowisko dowodzenia C2 z konsolami operatorskimi do planowania i kierowania misjami rMCM, systemy zarządzania walką minową UMISOFT (od ECA Group, powiązany z C2) i SMMD (od Naval Group, powiązany z okrętami), system wodowania i wybierania kutrów, system wodowania i wybierania bezzałogowców podwodnych oraz wyposażenie pomocnicze, obejmujące serwis, kontenery i pojemniki transportowe, części zamienne i narzędzia specjalistyczne.

Niedawno, 16 lutego, ECA Group poinformowała o zakończonych z sukcesem próbach morskich sonarów UMISAS testowanych na pojazdach A18-M i holowanych nośnikach T18-M. Odbyły się one w rejonie Hyères i Tulonu na Morzu Śródziemnym.

Podobny toolbox trafi na szóstkę bazowców zakontraktowanych w maju 2019 r. dla Komponentu Morskiego Sił Obronnych Królestwa Belgii.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc