Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Elektron, a sprawa polska

Ogłoszony 23 marca bieżącego roku przetarg na realizację pracy rozwojowej – zapalnik do min morskich Elektron – jest świetnym przykładem na to, że w ważnych dla obronności i rozwoju kompetencji krajowego przemysłu obronnego warto częściej zastanowić się nad zastosowaniem procedur nie przetargowych.

Zgodnie z informacją, którą przekazał Inspektorat Uzbrojenia, do udziału w finałowej rozgrywce przetargu Inspektorat Uzbrojenia zaprosił dwóch wykonawców – Politechnikę Gdańską – Centrum Morskich Technologii Militarnych oraz fińską firmę DA Design Oy. O ile kompetencji i doświadczenia ośrodka gdańskiego nie trzeba przedstawiać, wystarczy wspomnieć o takich projektach jak Ukwiał, Głuptak czy Morświn, tak trudno znaleźć informacje o pracach badawczo-rozwojowych realizowanych przez fińskiego konkurenta.

W przypadku projektu Elektron warto zadać pytanie, czego dokładnie dotyczy postępowanie. Mowa o zapalniku do okrętowych min morskich (dużej i średniej), pochodzących z okresu Zimnej Wojny. Pomimo zakupów na przełomie wieków nowoczesnych min dennych, są ważnym elementem uzbrojenia Marynarki Wojennej i warto inwestować w nie fundusze. Elektron powinien składać się z trzech podstawowych elementów: łuski, gniazda wtykowego oraz spłonki. Obok partii seryjnej, zamawiający wymaga dostarczenia partii badawczo-wdrożeniowej, która ma służyć do przebadania działania urządzenia. Nowy zapalnik zastąpi dotychczas eksploatowany WKM-90.

Według szacunków, kluczowym kosztem programu jest zaprojektowanie i przebadanie nowego zapalnika. I tu pojawia się problem, o którym warto powiedzieć – pomimo rozwoju techniki, miny morskie (nawet mające już swoje lata) są nadal efektywnym środkiem bojowym na akwenie wodnym takim jak Morze Bałtyckie. Z tego też powodu należy postawić pytanie, czy warto oddawać zaprojektowanie ważnego elementu miny podmiotowi zagranicznemu? W ciągu ostatnich lat zarówno Inspektorat Uzbrojenia oraz Inspektorat Wsparcia, po analizie argumentów, potrafiły zrezygnować z procedur przetargowych na rzecz negocjacji z wybranymi podmiotami krajowego sektora obronnego w celu realizacji zadań ważnych dla bezpieczeństwa kraju. Może Elektron też powinien dołączyć do tej listy?

(Łukasz Pacholski) Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Elektron, a sprawa polska”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc